Zdravie

Pozitívne účinky sóje

Napriek svojim pozitívnym účinkom na ľudský organizmus, sóju len málokto označí za svoju obľúbenú potravinu. Zvlášť muži začnú krčiť nosom a hniezdiť sa na stoličke, keď im namiesto šťavnatého mäska položíte na stôl tanier s ryžou a sójou. Pritom sója sa dá pripraviť na spôsob mäsa tak, že ani váš drahý nerozpozná rozdiel a ,,schlamsne“ ju skôr ako zistí čo mal na tanieri.

Povedzme si teda čosi viac o tejto potravine. Sója patrí k najefektívnejším zdrojom bielkovín. Na rozdiel od potravín živočíšneho pôvodu obsahuje minimálne množstvo tuku a žiadny cholesterol. Sója je bohatá predovšetkým na draslík. Taktiež je dobrým zdrojom horčíka, fosforu, železa, kyseliny listovej a vitamínu E. Rovnako obsahuje mangán, tiamín a vitamín B6.

Čo myslíte, ktorá krajina si nevie predstaviť život bez sóje? Ak tipujete Čínu, tipujete správne. Číňania pestujú sóju už tisíc rokov a poznajú nespočetné množstvo receptov, v ktorých má sója významné miesto.

A čo sója a zdravie? Vedci skúmali úlohu sójových bôbov a sójových produktov v ochrane pred rakovinou. Sója dokázateľne znižuje riziko ochorenia na rakovinu prsníka, hrubého čreva a prostaty. Pôsobí preventívne proti srdcovo-cievnym ochoreniam, cukrovke a obezite. Vzhľadom a fytoestrogény, ktoré sója obsahuje, má význam aj v prevencii osteoporózy a príznakov prechodu.

Výhodou sóje je, že nasýti na niekoľko hodín. Taktiež je vhodná pri chudnutí, kedy ju pridávame do šalátov alebo pripravujeme na spôsob mäsa. Keďže je sója sýta a má veľa energie, odporúča sa jesť denne, ale v malom množstve. V obchodoch môžeme nájsť sóju v rôznych podobách. Okrem sójových bôbov sú to sójové vločky, sójové mlieko, omáčky, sójová múka, lisovaný olej, sójové mäso, oriešky a nesmieme zabudnúť na syr tofu. Tofu je mäkký syr, ktorý môžete použiť do šalátov, pridať do nátierok, polievok, omáčok. Taktiež sa dá pripraviť ako rezne. V predajniach s potravinami nájdete klasické biele tofu, ale taktiež údené alebo lahôdkové. Tofu je určené buď na priamu spotrebu alebo ho môžete ďalej tepelne upravovať na prípravu jedál. A počuli ste už o sójových klíčkoch? Ak nie tak vedzte, že sú veľmi zdravé a obsahujú množstvo prírodného estrogénu. Tento ženský hormón znižuje už spomínané riziko rakoviny a mierni sprievodné ťažkosti prechodu žien do menopauzy.

Tak teda možno ste sa práve dozvedeli niečo nové a možno ste si len oprášili informácie a vedomosti o sóji. V každom prípade však veríme, že sója sa stane súčasťou vášho jedálnička častejšie ako doposiaľ.