Zdravie

Pozor na Celzia!

Každoročné, zväčša trojmesačné obdobie vysokých teplôt, horúčav, silných slnečných lúčov, dusna a sparna si často vyžiada svoje nemilé dane, ktoré sa neraz najviac prejavia na vašom tele. Jednou zlou správou je, že ak sa už u vás príznaky tropického počasia prejavia, je neskoro a musíte rýchlo konať, pretože v opačnom prípade môžete skončiť, bohužiaľ, až v nemocnici.

Prvým veľkým, stále dookola obohrávaným letným strašiakom závratných teplôt je dehydratácia. Áno, každý vie, že piť osviežujúce nealkoholické nápoje sa musí stále a v mesiacoch, kedy teplota stúpa nad únosné hranice, je to minimálne dvojnásobne, no úprimne, koľkí aj poctivo dodržiavajú pitie a nemusí ich na pitný režim nikto pravidelne upozorňovať? Keby patrila do skupiny aktívnych prijímateľov vody väčšina z vás, o odpadnutiach a nevoľnostiach by nebola ani reč. Opak je však pravdou a mnohí si ani neuvedomujú, čo si môžu svojím konaním spôsobiť.

Priezračný zázrak

Veľkou chybou, ktorú často mnohí robia, je sladená voda v pohári. No tak! Naozaj si myslíte, že je to dobrá voľba? Už po krátkom zamyslení sa prídete na to, že sladké vody vo vás vyvolajú ešte väčšiu chuť po tekutine, ako ste mali pred jej vypitím. Nie je žiadnym tajomstvom, že na zahnanie smädu je najlepšia, najzdravšia a najdostupnejšia práve čistá voda z vodovodu alebo destilovaná voda očistená od baktérií. Navyše ju máte zadarmo a nepridáva vám ani zbytočné neviditeľné kalórie, ktoré sa časom môžu odraziť aj na postave. Čistá voda najlepšie hydratuje telo a vy sa tak vyhnete pocitu slabosti, krúteniu hlavy či nepríjemným závratiam.

Odporúčaným denným množstvom, ktoré by mal dospelý človek vypiť za deň sú dva litre vody, no do tohto množstva sa nezapočítava káva a polievka. Ak chcete tekutiny obmieňať, navarte si zelený alebo bylinkový čaj, či vytlačte do vlažnej čistej vody citrón a osviežujúci nápoj je na svete. Spomínané dva litre sú však hraničným minimom a nebojte sa ho niekoľkonásobne zvýšiť, no naraz vám stačí vypiť jednu šálku vody. Radšej v menšom množstve a častejšie, aby vaše obličky stíhali zdravo pracovať a nevyplavovali z tela potrebné živiny. Nezabudnite, že piť by ste nemali len v prípade, že vás postihne akútny smäd, ale v určitých dávkach, napríklad každú pol hodinu jeden pohár.

Strava robí divy

V lete, kedy naozaj telo a organizmus reaguje agresívnejšie na vonkajšie vplyvy, skúste aj svoju dennú stravu prispôsobiť tak, aby ste dostávali vitamíny v potrebných množstvách. Veď v lete sú pulty supermarketov a tržníc preplnené ovocím i zeleninou, ktorých cena je práve teraz viac ako dostupná. Ľahšie jedlá ako sú napríklad šaláty, grilované kura či ryby vám nezaťažia žalúdok a nespôsobia ťažkosti, ktorým prudké slnko naozaj nepomáha, ale práve naopak, predlžuje čas ich pôsobenia. Znamená to, že čím ťahšie, tučnejšie a vyprážanejšie jedlo v horúčave prijmete, tým dlhšie vám bude nevoľno a nepríjemne od žalúdka. Veru, tu vám už nič nepomôže.

Ak práve šalát ako hlavné jedno nie je pre vás to pravé orechové, aspoň si k inému menu dajte zeleninu ako prílohu. Urobíte tak pre svoj organizmus dobrý skutok, dodáte mu vitamíny a osviežite ho. Nezabudnite aj počas konzumovania obedu a iných jedál prijímať tekutiny. Mýtus, že sa nemá piť počas jedenia je už dávno vyvrátený, tak sa nebojte možných problémov, ktoré aj tak nenastanú.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – Benis Arapovic