Pixmac000058185157Máte problém s číslom na váhe a neviete prísť na to, odkiaľ sa tam berie? Niekedy je náročné otvoriť oči a reálne, bez ružových okuliarov sa pozrieť na svoj denný príjem stravy, jedálniček a identifikovať položky, ktoré robia nepríjemnosti nielen na postave, váhe, ale aj sebavedomí.

Ak si neviete svoju váhu ustrážiť, musíte nájsť každý jeden problém v stravovaní a začať pracovať na ich odstránení. Základnou chybou, ktorá sa objavuje takmer u každého, kto chce chudnúť a nedarí sa mu, sú prázdne kalórie. Je to pojem, ktorý snáď ani netreba vysvetľovať. Hovoríme o kalóriách, ktoré v podstate nevnímame, že ich prijímame, no práve oni spôsobujú naše problémy s váhou a jediná cesta je ich odrezať z denného príjmu potrebných kalórií.

Najbežnejším zdrojom prázdnych kalórií sú sladké nápoje. Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko sladených tekutín počas dňa vypijete a potom sa skúste pozrieť na jednu z etikiet. Všímajte si, koľko kalórií obsahuje dvestopäťdesiat mililitrov, čo nie je ani jedna šálka. Pozrite sa na výšku kalórií, no najmä cukru, aký obsahujú. Ani neviete ako a ľahko môžete prijať okolo päťsto a viac kalórií za deň, o ktorých ani neviete, ako sa vám započítali do denného príjmu, ktorý by pri chudnutí mal byť okolo tisícpäťsto. Takže si tekutinami môžete škrtnúť napríklad raňajky, ktorými si zasýtite na niekoľko hodín. Nápojmi vôbec.

Ďalšími kalóriami, ktoré môžeme považovať za prázdne, pochádzajú zo sladkostí a z iných maškŕt zjedených počas dňa. Všetky tieto hryznutia či pár nevinných kúskov, ktoré si doprajete, obsahuje mnoho kalórií, ktoré keď spočítate, môžete nazbierať počet kalórií, aké by malo obsahovať hlavné jedlo. Tieto sladkosti či slané maškrty vás zasýtia na pár minút, no určite nie na toľko, ako normálne jedlo. V podstate prijímate prázdne kalórie len pre chuť, no nie z dôvodu zaplnenia žalúdku, a teda je to len extra nepotrebná energia pre organizmus, bez ktorej sa bez problémov zaobíde.

Prázdnymi kalóriami môžeme pomenovať aj dresingy či smotanové omáčky. Zas a znovu si ich pridávame do jedál len z dôvodu lepšej chuti, avšak šaláty či mäso môžu chutiť perfektne aj bez použitia týchto pridaných prázdnych kalórií. Môžete radšej používať korenia, ktoré dodajú jedlu skvelú chuť a neodoberú vám nič z odporúčaného denného príjmu kalórií.

Foto: pixmac.sk, Alejandro G Sánchez Martínez – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!