Chladné, zimné počasie nemá rád asi nik. Radosť zo snehovej nádielky či postaveného snehuliaka sa čoskoro vytratí, ak kraľovanie typicky zimných teplôt, pretrváva príliš dlho. Ak patríte k zimomravým ľudom, mrazivé dni aj noci sú pre vás iste trápením; no ani nedostatok slnečných lúčov, na nálade nepridá. Ak ste navyše milovník prírody a pasivita vás ubíja, je na čase skrátiť si dlhé, zimné večery pred televíziou. Namiesto náučného dokumentu o rastlinách, zvoľte aktívnu účasť na oslavovaní prvého vánku Jari! Práve v tomto období, vykúkajú na svet hlavičky hyacintov – nežné biele hyacinty, svieže žlté hyacinty alebo vznešené modré hyacinty jednoducho musíte mať vo svojej domácej opatere!

Hyacint – kvet zbytočne preliatej krvi odvážneho mladíka…
Tomu, že hyacint nás obdarúva svojou krásou, môžeme podľa antickej literatúry, poďakovať mladému a udatnému Hyacinthovi, proti ktorému sa pri nevinnej hre s diskom, obrátil boh vetra Zephyr. Ten ho bez váhania usmrtil zo žiarlivosti, nakoľko si Hyacinta obľúbil jeho priateľ na život a na smrť, slávny boh Apollo. Ten, symbolicky Hyacinthovi vzdal úctu tým, že vytvoril rastlinu s príznačným menom Hyacint. A hoci história o vzniku tohto voňajúceho kvetu, pochádza z dnešného Grécka, literatúra uvádza, že domovom hyacintu je východné Stredomorie, západný Irán a Turkménsko.

Na Jar si ešte počkáme…
Hyacint je prvým novoročným potešením, ktoré vám môže vyrásť z črepníka. Táto nenápadne sa vyvíjajúca cibuľka, je známa tým, že kvitnutie u nej trvá od začiatku Januára až po začiatok Apríla. Stopercentná prírodná, kvetinová výzdoba bude zdobiť váš črepník približne 21dní, pričom žiadne presádzanie rastlín nebude nutné. Hyacint patrí medzi nenáročné izbové rastliny, jediné, čo potrebuje k svojmu životu je slnko (nie však priame svetlo!) a voda. A tak sa starostlivosť o rastliny, zúži na „dobíjanie energie“ svetlom a polievanie kvetov. Pripravte sa teda na to, že metabolizmus a výživa rastlín sa nezaobíde bez vašej pomoci. Za to, sa vám však kvety odvďačia krásou a vôňa v byte bude mimoriadne príjemná! Hyacint je teda predzvesťou, že sa ani nenazdáme a práce v záhradke sa opäť začnú vykonávať naplno!