raňajkyJeden budík za druhým, nechuť k vstávaniu, no čas sa ženie závratným tempom a je už nevyhnutné postaviť sa z postele, čo najrýchlejšie sa nachystať a utekať do práce. Tam je potrebné nemeškať a ak zmeškáte nejakú inú aktivitu doma, o nič v podstate nejde. Jednou z takýchto dôležitých aktivít, na ktoré sa často a pomerne rýchlo zabúda, sú raňajky. Tie sú najdôležitejším jedlom dňa, a preto by ste ho nemali preskakovať len preto, že sa vám nechce vstať z postele o pár minút skôr, ako obyčajne. Veď raňajky nie sú jedlom, ktoré by ste museli pripravovať varením, chystať ingrediencie a čakať na vychladnutie. Ak vás tlačí čas, zvoľte jednoduché raňajky, no vždy je lepšie dať si na ráno do žalúdka niečo, ako odísť naprázdno.

Aby ste si naštartovali metabolizmus, vypite na lačno, hneď po tom, ako sa zobudíte, pohár čistej vody s citrónovou šťavou. Ak nemáte problém s trávením, organizmus preberie studená voda, problémové trávenie zase zobudí teplá, prevarená voda s citrónom. Skúste si naplánovať svoj ranný rozvrh tak, aby ste sa stihli do polhodiny od zobudenia aj naraňajkovať. Vaše raňajky by mali obsahovať bielkoviny, sacharidy, ale najmä vlákninu. Kaša z ovsených vločiek s ovocím, zdravým tukom v podobe kokosového oleja je dobrou voľbou! Ak však uprednostňujete napríklad vajcia, pridajte množstvo zeleniny a vyhnite sa soli, ktorá zadržiava v tele potom počas dňa vodu.

Najrýchlejším spôsobom, ako si pripraviť raňajky, ktoré si jednoducho môžete zobrať aj so sebou a „zjesť“ aj pri šoférovaní, je smoothie. Začnite s listami baby špenátu, pridajte mrazené ovocie (v lete aj kocky ľadu), ovsené vločky, kokosový olej, kokosové alebo mandľové mlieko či vodu a mixujte, kým nemajú raňajky tekutú konzistenciu. Tento typ raňajok je skvelý pre tých, ktorí nemajú čas na ranné vysedávanie pri prvom jedle dňa a potrebujú si ich zobrať so sebou. Raňajky vám dodajú potrebnú energiu a vôbec by ste sa nemali báť kalórií z nich, pretože si tak možno odpustíte večerné vyjedanie chladničky.

Foto: ©CandyBox-Images/fotky&foto