Bývanie

Ratan – exotika v našich domovoch

O ratanovom nábytku určite nečítate prvý  krát. Nábytok z tohto materiálu je veľmi vkusný a dodáva každému obydliu kus harmónie a kľudu. Prírodný materiál sa navyše hodí aj do záhrady, kde môžete príjemne relaxovať – a to hlavne bez plastov.

Kde sa berie ratan?

Rastie prevažne v juhovýchodnej Ázii, Kambodži, na Filipínach, v Indonézii, Thajsku a Vietname. Existuje viac než 500 druhov tejto rastliny, avšak pre výrobu nábytku a rôznych úžitkových, aj okrasných drobností sa využíva len malé percento týchto druhov. Ratan je vlastne produktom tropickej palmy. Tie majú na svoju výšku dosť tenký kmeň. Palma púšťa výhonky (liany), ktoré pri hrúbke 2 až 4 cm dorastajú do dĺžky 200 metrov. Nábytok a rôzne úžitkové a dekoračné produkty sa väčšinou vyrábajú z kmeňov s hrúbkou okolo 30 mm. Tenké kmene však rastú pomerne pomaly, takže pokiaľ sa majú využiť pre výrobu nábytku, musí sa počkať aj 30 rokov.

Prúty z tejto šikovnej palmy sú veľmi ohybné, avšak dostatočne pevné na to, aby si udržali svoju pružnosť a iné kvality. Tvrdý povrch prútov chráni mäkké jadro. Týmto jadrom sa ratan líši od bambusu, ktorý  je vo vnútri dutý. Zaujímavé by bolo pozorovať domorodcov, ako tieto výhonky zbierajú. S majstrovskou presnosťou sa rýchlo vyšplhajú na stromy a pracne obsekajú použiteľné  časti. Tie sa potom prenesú do miest spracovania. To sa začína prevažne v dedinkách. Spracovanie „ošúpaných“ kmeňov a výhonkov sa začína ich vyvarením v oleji. To zabezpečuje spevnenie listov a tiež impregnáciu. Ratanové pláty sa tak stávajú  takmer nezničiteľné.

Ratan na mnoho spôsobov

Určite ste v obchodoch aj na internete videli veľa rôznych druhov takéhoto nábytku. Konečný vzhľad závisí  hlavne od spracovania dreva. Prvé rozdiely vznikajú už  tým, že sa jedna várka ratanových plátov ošúpe a druhá  nie. Prirodzený povrch ratanu má svoju špecifickú  farbu aj štruktúru. Po ošúpaní sa odkrýva ďalšia vrstva, ktorá má rozdielne vlastnosti. Povrch sa stáva dokonale hladkým a má tiež trochu odlišnú farbu. Spomínané  varenie v oleji sa deje práve po ošúpaní. Olej okrem impregnácie pomôže ratanu so škodcami, ktoré by ho mohli zničiť.  Ďalej prichádza na rad para. Naparovanie dreva slúži pri jeho tvarovaní. Následne musí ratan schnúť a neskôr sa začne pracné  pletenie a omotávanie. Tu sa už začínajú črtať  konečné výrobky, ktoré možno máte aj u vás doma. Na konci úprav sa drevo zvykne farbiť a lakovať. Obľúbené  sú však aj prírodné farby ratanu, ktorý sa už  nijak neupravuje.

Zaujímavé je, že takýto nábytok sa vyrába hlavne ručne. Pokiaľ máte vzťah k prírode, pravý  ratanový nábytok vášmu obydliu určite dodá ten správny náboj, ktorý hľadáte.