Aj keď sa už o migréne píše takmer na každom kroku, stále sa toto chronické ochorenie potláča. Potláča sa v prvom rade pochopenie zo strany tých, ktorí migrénou nikdy netrpeli. Ak by čo i len raz pocítili tú intenzívnu bolesť, okamžite by prestali týchto pacientov nazývať hypochondrami.

Pravdepodobne jedným z dôvodov, prečo sa ostatní dívajú na migrénikov cez prsty, bude asi v zovšeobecňovaní významu pojmu. Teda, migrénou dnes už často nazývame aj krátkodobú, slabú bolesť hlavy či napríklad nevoľnosť z únavy a vyčerpania. Tento cudzí, prevzatý pojem sa udomácnil, avšak väčšina pacientov ho prispôsobuje svojim potrebám.

Týmto chceme upozorniť, že migréna je viac než len neurologický zdravotný problém. Vážne komplikuje súkromný a pracovný život pacientov. Nesie so sebou teda aj spoločenský rozmer, ktorý môže značne rozvrátiť život ľudí trpiacich migrénou. Niektorí sú počas migrénozných záchvatov vylúčení z pracovného harmonogramu, iní zas nedokážu ani jasne artikulovať. Tí, ktorým migréna narúša sluchové či zrakové vnímanie, potrebujú niekoľkohodinový spánok alebo aspoň pokoj na lôžku.

Začnime teda migrénou nazývať len to, čím v skutočnosti aj je!

Natrvalo vylúčme z povedomia ľudí ten rozchýrený fám, že migrénu si privodzujú len citlivky. Pocity a nevoľnosť im nedokážeme preukázať, tak im ponúknime aspoň stručný opis tohto ochorenia.

Migréna je sprevádzaná nie bežnou bolesťou, ale pulzujúcimi a silnými atakmi. Bolesti sú jednostranné a sprevádzané radom ďalších nevoľností. Pacienti sa väčšinou sťažujú na pocit zvracania, tŕpnutie končatín či problémy s videním alebo počutím. Treba podotknúť, že migrénu si nemožno diagnostikovať samostatne bez odbornej pomoci. Až po konzultácii s lekárom a vylúčení ďalších možných zdravotných komplikácií, si môžete byť istí tohto chronického ochorenia.

V úvodzovkách možno povedať, že menším zlom je pre pacienta, ak trpí “len“ klasickou migrénou. Známa je aj migréna s aurou. Tá má za následok buď zhoršené videnie, výpadky zorného poľa, alebo spôsobí poruchy jasne artikulovanej reči. Okrem toho pacient môže pociťovať mravčanie v okolí úst. Migréna dokáže znemožniť pacientovi aj schopnosť primeranej chôdze.

Vo väčšine prípadov sú postihnutí v tomto stave odkázaní na pomoc. Cieľom tejto menšej poznámky o migréne ani tak nie je jej neurologické pozadie. Skôr sme sa chceli zamerať na spoločenský aspekt a potláčanie závažnosti tohto ochorenia v bežnom mienení. Tieto negatívne aspekty sa mohli rozšíriť pravdepodobne len medzi tými, čo migrénu nikdy nezažili. Preto im zaželajme pevné zdravie!

Foto: pixabay.com