Snívate o romantickom interiéri vašej domácnosti, v ktorom bude hrať hlavnú úlohu drevo? Predstavujete si niečo vo vyznení chatového štýlu alebo naopak, jemného Provensálska? V oboch prípadoch vám pri tvorbe vášho vysnívaného priestoru pomôže drevený obkladový materiál tatranský profil či masívna dlážkovica, ktoré pri správnom použití dokážu vytvoriť zaujímavý výsledok.

Biela a prirodzená farba dreva je tou správnou cestou k romantike

Ak si myslíte, že romantický interiér musí obsahovať hneď výrazné farby ako červenú či ružovú, ste na omyle. Tieto farebné odtiene totiž predstavujú veľký risk, pretože stačí sa len trošku odkloniť od správnej cesty a nakoniec dospejete ku gýču. Naopak, biela v kombinácii s farbou prírodného dreva je stávkou na istotu. Nielenže je ich jemnosť priam predurčená do romanticky ladených interiérov, no zároveň získate otvorené možnosti pri použití doplnkov. Takýto farebný podklad je totiž univerzálny a dokážete ho doladiť prakticky s čímkoľvek.

Tatranský profil vhodne kombinujte s bielymi stenami či ho priamo prepojte s podlahou

Rozhodli ste sa pre použitie dreva v jeho prirodzenom odtieni? Potom neurobte tú chybu, že doň celý priestor úplne uzatvoríte. Tak romantiku nedocielite, maximálne pocit, že nie ste doma, ale na chate. Tatranský profil však skúste do priestoru vhodne zakomponovať a časť stien nechať voľných, teda s bežnou omietkou natretou bielou, prípadne maslovou farbou. Napríklad týmto dreveným obkladom zvýrazniť len časť izby, napríklad stenu, pozdĺž ktorej bude umiestnená sedačka, prípadne stenu za posteľou. Alebo stenu rozdeľte na viacero menších plôch a jednu z nich nechajte obložiť práve tatranským profilom. Uvidíte, že výsledok bude skvostný. Profil môžete takisto prepojiť s podlahou v rovnakom materiáli a odtieni, vďaka čomu bude celý priestor pôsobiť veľmi jemne. Na prepojenie s tatranským profilom je ideálna najmä dlážkovica, teda masívna podlaha vyrobená z čistého dreva.

Nezabúdajte však na to, že drevo je treba ošetriť, čím si v interiéri zachová svoju plnú kondíciu na mnoho rokov. Ak chcete zachovať pôvodný odtieň dreva, využite na ošetrenie bezfarebný lak na drevo. Ideálne už pred samotnou pokládkou drevených obkladových materiálov, čím tento ochranný náter dostanete aj ich rubovú stranu

Takto k sebe domov prinesiete jemnosť z provensálskych interiérov

Ďalšou možnosťou na vytvorenie romantického interiéru, na mieru ženám, je aplikácia prvkov provensálskeho štýlu. Ten je založený najmä na bielom podklade, ktorý je kombinovaný s doplnkami v odtieňoch fialovej, sivej, zelenkavej, prípadne aj dreva. Avšak, s dominantným postavením bielych odtieňov. Na dosiahnutie „teplejšieho“ efektu v priestore je vhodné steny obložiť, opäť môžete využiť tatranský profil, prípadne vhodnú tapetu. Ak sa rozhodnete pre profil, v tomto prípade ho natrite namiesto bezfarebného laku bielou farbou na drevo, čím získate obklad steny ako priamo vytrhnutý z vidieckeho provensálskeho domu. Biely obklad dolaďte podlahou v tóne prírodného dreva a môžete sa pustiť do nábytku a doplnkov. Nebojte sa rôznych vzorov, aplikácií či nezvyčajným tvarovaniam interiérového zariadenia. To totiž do provensálskeho štýlu jednoducho patrí. Keďže je takýto nábytok ťažšie dostupný, pravdepodobne sa nevyhnete jeho výrobe priamo na mieru. Na záver nezabúdajte na neodmysliteľný doplnok – zväzok levandule, ktorý zaveste na stenu, prípadne voľne položte na stolík či poličku.

Drevené obkladové materiály na vytvorenie vášho vysnívaného interiéru si výhodne zaobstaráte aj stránke ObkladTatransky.sk.