Často sa stáva, že ak zmeníte zamestnanie alebo začínate pracovať po prvýkrát, nesadnete si hneď v prvý deň s vašimi novými kolegami. Je to vždy ťažké a prvé dni sú najhoršie. Nové tváre, ostatní sú už zabehaní v pracovnom tempe, vy sa len zaúčate a ste vystavená úplne novému prostrediu. Ako dobre by sa vám teraz hodila na blízku nejaká kamarátka, keby tak pracovala v tej istej firme. Lenže práve takéto skúsenosti nás posúvajú dopredu, aby sme sa v budúcnosti vo svete nestratili a vedeli reagovať na nevšedné udalosti.

Ak sa vám v kancelárii alebo v pracovnom kolektíve nedarí veľmi zapadnúť medzi kolektív, musíte s tým čo najskôr niečo urobiť, inak vám hrozí, že do práce budete chodiť s odporom. Nebojte sa rozprávať, usmiať sa, priblížiť sa k niekomu. Je to ľudské a prirodzené. Ak urobíte chybu, snažte sa ju napraviť, ale neupozorňujte na seba a svoje negatívne stránky. Ste len človek a každý robí chyby. Zasmejte sa nad tým, ak nejde o vážnu vec a ide sa ďalej.

Na začiatku by úplne postačilo, aby ste svojim kolegom aspoň trochu poodhalili zo svojho súkromia. Neznamená to, že sa máte teraz zverovať cudzím ľuďom so svojimi starosťami a problémami, ale ak sa trochu otvoríte, poodhalíte niečo zo svojho súkromia, môže to pozitívne zapôsobiť.

Buďte taká aká v skutočnosti ste a nesnažte sa hrať na niekoho iného. Zabudnite na zbytočné strojenie, jednoducho ak nemáte náladu smiať sa, tak sa nesmejte a takisto sa nesnažte byť príliš milá. Na druhej strane s vážnou tvárou a komplexami určite nepochodíte, takže zvoľte si zlatú strednú cestu.

Ak ste kolegami niekam pozvaná, určite pozvanie neodmietajte, môže to byť pre vás veľká šanca zoznámiť sa s ostatnými v neformálnom prostredí. Tam je predsa každý viac uvoľnený a nadväzovanie kontaktov prípadne priblíženie sa po ľudskej stránke je podstatne ľahšie. Na takom mieste môžete taktiež zažiť množstvo zaujímavých zážitkov, ktoré si potom v práci pripomeniete a takýmto spôsobom pracovnú atmosféru uľahčíte.

Pracujte svedomito a nesnažte sa veci nechávať na ostatných, to by vám kolegovia určite neodpustili. Tiež však nie je vhodné pracovať nadčas, ak to vyslovene práca a šéf neprikazuje a v čase odchodu domov sa pripojiť k skupinke, ktorá sa takisto ponáhľa na ten istý autobus ako vy. Možno tak zistíte, že vlastne bývate vedľa seba, čo môže byť v budúcnosti skutočne veľkým prínosom.

Dobré vzťahy na pracovisku sú základom, bez toho bude váš pracovný čas dokonalou nočnou morou. Nie vždy sa však vzťahy dajú posunúť do pozitívnej roviny, ak sa však aspoň o to pokúsite, určite nič nestratíte.

Foto na titulke: SXC.hu

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!