Láska a vzťahy

S toleranciou je život ľahší

Pixmac000053970573Tolerancia a rešpektovanie seba a ľudí naokolo sú jednými z mnohých predností, ktorými by mal slušne vychovaný človek oplývať. Nejde len o konkrétny zoznam, čo by mal tolerantný človek robiť a čo nie, no o súbor hodnôt, ktoré má a ktoré uplatňuje vo svojom živote. Tolerancii sa počas svojho života postupne učíme a zisťujeme, kde ešte máme hranice a kde, naopak, už je pohár únosnosti pretečený. Tolerantní ľudia sa často vedia rýchlejšie adaptovať a prispôsobiť sa novým a nezvyčajným situáciám.
Je pomerne náročné naučiť sa tolerovať iné kultúry a ľudí, ktorí majú iné zvyky, tradície a nie sú vychovávaní podľa nami zaužívaných metód. Práve v prípade, že cestujete po svete, sa najviac učíte tolerovať druhých. Je ťažké prispôsobiť sa vzorom správania, na ktoré nie ste absolútne zvyknutí. V našich končinách nie je napríklad vôbec zvykom fajčiť v reštauráciách alebo na miestach, kde jeme. V takom Turecku je to bežná vec. V Egypte či Grécku vám dokonca budú robiť spoločnosť aj vtáky a personálom tento fakt ani nehne.
Mali by ste sa naučiť, ako sa nad takýmito vecami nepozastavovať, brať ich také, aké sú a tolerovať ich. A na oplátku budú ostatní tolerovať vás. Veď tak, ako okolité javy nie sú všetky podľa vášho gusta, tak aj vaše vzory správania nemusia byť po vôli niekomu inému. U nás je zvykom byť na verejných miestach potichu, nezvyšovať hlas a nevyrušovať tak ostatných. Španieli sú hluční a všade ich je počuť, ale tolerovať ich náturu je predsa ľudské.
Avšak, je vhodné naučiť sa tolerovať všetkých okolo nás a nezasahovať do štýlu života druhých. Vždy musíme začať od seba samého. Tak, ako si vy žijete svoj život a robíte, čo máte radi, čo vás baví a určite nie ste nadšený, ak vám niekto do neho zasahuje, nemajú to radi ani ostatní. Nie všetci musia mať radi to, čo vy a správať sa rovnako. Každý sme iný, jedinečný a len vzájomná tolerancia nám pomôže s ľuďmi lepšie vychádzať.
Foto: pixmac.sk, Fred Miller – flickr