Zdravie

Seborea – nepríjemné sneženie vo vlasoch

Lupina za lupinou, pocit svrbenia až pálenia, ekzémy vo vlasoch a zatiaľ žiaden prípravok nezaberá? Obávate sa, že vás pri ďalšom pohľade do zrkadla prepadne pocit zúfalstva? Nekonečné “sneženie“ vo vlasoch je problémom, ktorý postihuje viac mužov ako ženy, no emocionálnejšie to vnímame práve my – bytosti, ktoré sa chcú páčiť nielen s kabelkou, ale aj s vareškou v ruke. Seborea patrí obzvlášť pre ženy k citlivým témam, a to z viacerých dôvodov. Lupiny a časté škriabanie sa vo vlasoch podlamujú naše zdravé sebavedomie, teda sú nielen zdravotným, ale aj estetickým problémom. Príčin môže byť mnoho, problém je jasne zadaný, a preto máte o dôvod viac “vypnúť“ a všímať si samu seba.

V prvom rade sa treba oboznámiť so základnou informáciou, čo seborea vlastne je. Pri pohľade na korunu krásy plnú lupín nadobudnete pocit, že ide o problém citlivej, suchej vlasovej pokožky. Unáhlite sa a začnete skupovať prípravky s premasťujúcimi účinkami. Tým sa problém ešte viac skomplikuje. Pravda je však taká, že toto zápalové ochorenie prejavujúce sa bielymi, jasne ohraničenými ložiskami lupín vzniká v dôsledku nadmernej produkcie kožného mazu. Rozhodne vás nepotešíme ani informáciou, že seborea dokáže aj viac ako len napadnúť pokožku hlavy.

Liečba seborey bude pre vás veľkou výzvou – pasovať sa s ňou môžete aj niekoľko rokov

Môže sa vyskytnúť na rôznych kožných záhyboch, postihuje hrudník, chrbát, T-zónu (čelo, nos, bradu), v okolí nosa, obočia. Nadmerná produkcia lupín v tomto prípade súvisí s kvasinkami malassiezie, ktorých produkty štiepia kožný maz. Teda preto ten nekonečný boj s mastnými lupinami!

Ako sme už v úvode naznačili, za seboreou sa môže skrývať viacero príčin. Tie môžu plynúť z vášho celkového psychického stavu, zlých stravovacích návykov, rovnako ju môžu vyvolať aj poruchy imunitného systému. Preto sa pred samotnou liečbou poriadne zamyslite, či často nekonzumujete  pikantné, mastné, alebo jedlá s vysokým obsahom cukru. Seboreu radšej liečte slnkom, nie alkoholom a ak máte rady kúpanie v horúcej vode, ochorenie sa môže zhoršiť. Samozrejme, ideálne je, ak samotnú liečbu prekonzultujete s lekárom, no prvú pomoc vám radi poskytneme aj my.

Seborea ustúpi, ak siahnete po prípravkoch s kyselinou salicylovou, ktorá uľahčuje odstraňovanie zrohovatených lupinatých ložísk. Na likvidáciu kožných kvasiniek sa odporúčajú šampóny či krémy aj s obsahom antimykotík. Zastavujú vznik kožných húb a plesní, čím sa sneženie a pálenie pokožky značne zmierni. Seborea je vo všeobecnosti problém dlhodobý, u niekoho možno aj stály, teda príčinu tohto postihnutia treba hľadať krok za krokom. Preto vás vyzývame – majte sa rady a častejšie si doprajte svojich päť minút relaxu.

Foto: pixabay.com