Nosenie kontaktných šošoviek je pre mnohých ľudí nenahraditeľnou pomôckou. Často sú súčasťou každodenného života, umožňujú ostrejšie videnie bez obmedzení. Ako sa však zachovať, ak ich používaniu bráni alergia alebo jej nepríjemné prejavy?

V dnešnej dobe mnohí bojujú s týmto ochorením a snažia sa potlačiť jeho príznaky. Ak sa však prejaví začervenanie očí, opuch, slzenie či svrbenie, vtedy je naozaj otázka o vhodnosti použitia šošoviek na mieste. Napriek tomu je možné povedať, že tieto zrakové pomôcky môžu využívať aj alergici, avšak s vyššou dávkou starostlivosti o ne, ako aj o svoj zdravotný stav. Počas roka prichádzajú obdobia, kedy je alergia v útlme alebo naopak, nastáva jej hlavná sezóna. Väčšinou na jar. Ak sa príznaky neprejavujú, vtedy je nosenie kontaktných šošoviek vhodné, presne tak, ako u zdravých ľudí. Problém môže nastať v čase šírenia peľov a kvitnutia stromov. V konečnom dôsledku ale všetko závisí od toho, do akej miery sa prejavujú alergické symptómy. Ak sú silné a výrazné, kedy si pacient musí kvapkať očné kvapky pravidelne počas dňa, je nutné ich použitie na túto dobu prerušiť. V prípade, ak sú prejavy len mierne, ich aplikácia je vhodná. Musia sa ale pritom prísne dodržiavať určité hygienické návyky. Po ich vybratí je potrebné použiť predpísané kvapky a viac v tento deň šošovky nepoužívať. Pri kvapkaní kvapiek pred ich nasadením sa odporúča 10 – 15 minútový časový odstup, až potom je možné ich použiť.

Očné pomôcky by sa mali dôkladne preplachovať v dezinfekčných roztokoch, ako aj v čistej vode, aby sa zabránilo akýmkoľvek zvyškom peľu a ostatným alergénom. Aj keď je to náročné a vyžaduje si to veľkú dávku námahy, oči ktoré svrbia by sa určite nemali trieť.

Existuje množstvo očných chorôb, ktoré sú spojené s alergiou, a ktoré vplývajú svojimi nepríjemnými prejavmi na postihnutého. Alergické reakcie môžu vyvolať aj samotné kontaktné šošovky alebo konzervačné látky prítomné v roztokoch. Typickým príkladom takejto reakcie je keratopatia. Prejavuje sa infekciami na rohovke. Preto stále platí, že dodržiavanie starostlivosti, ale aj pravidiel nosenia šošoviek je veľmi dôležité a nesmú sa podceňovať. Aj keď je ich použitie u alergikov vo všeobecnosti prijateľné, nemalo by sa zabúdať na odbornú konzultáciu. Iba tak môžu všetci ich nositelia predísť rozličným nepríjemnostiam, ktoré sú v súvislosti s alergiou dosť pravdepodobné. Odborník, či už optometrista alebo očný lekár dokáže dôkladne posúdiť zdravotný stav pacienta a na základe toho sám najlepšie usúdi, či a do akej miery je použitie šošoviek v danom prípade vhodné. Ak rozhodne negatívne a ich aplikáciu neschváli, je dobré akceptovať jeho rady a zbytočne nekomplikovať už aj tak priebeh často nepríjemného ochorenia. Ide predsa o zrak a zdravie, ktoré ak človek svojím nezodpovedným konaním naruší, dôsledky môže znášať aj celý zvyšok svojho života.

Pripravené v spolupráci s internetovým obchodom VašeŠosovky.sk.