O výhodách kontaktných šošoviek sa už písalo aj hovorilo veľa. Žiaľ, nie vo všetkých prípadoch je ich používanie bezproblémové. Mnohí ľudia sa stretávajú aj s negatívnymi dôsledkami v spojitosti s týmito zrakovými pomôckami, napriek tomu však veľa závisí od prístupu samotného používateľa. Práve správnym pristupovaním a dostatočným oboznámením sa ako postupovať pri ich používaní môže človek zabrániť mnohým problémom pri nosení šošoviek.

Jedným z častých, ako aj obávaných problémov je ich aplikácia a následné vyberanie z očí. Ak s nimi začnete pracovať po prvýkrát, musíte si na šošovky v očiach zvyknúť, avšak nič netrvá večne. Pre ich správne nasadzovanie by ste pri prvom raze mali dostať odbornú pomoc. Ak si nie ste istá, nemajte strach zájsť ku kontaktológovi ešte raz a poproste ho, aby vám ukázal, ako ich správne vkladať. Ide predsa o vaše oči a dôležité je, aby ste sa prostredníctvom nich na svet pozerali pohodlne. Nemali by ste šošovky pri nosení vnímať, ich aplikácia by mala prebiehať hladko a bez problémov.

Ďalším negatívom môže byť vysýchanie šošoviek a tým aj pocit suchých očí. Riešením by v tomto prípade mali byť zvlhčovacie kvapky alebo jednoducho ich výmena za iné.

Pálenie v očiach môže byť výsledkom viacerých javov. Za najčastejší sa však považuje nedostatočná hygiena. Nečistoty a baktérie, ktoré nie sú dôkladne odstránené môžu spôsobovať infekcie a zápaly, ktoré vedú k podráždeniu očí a následne k nepríjemným prejavom. Pálenie môže spôsobovať aj dezinfekčný roztok, v ktorom sa kontaktné šošovky udržiavajú. Nie všetky roztoky totiž svojím zložením vyhovujú akýmkoľvek očiam. Tí s citlivejšími, ktorým niektoré druhy spôsobujú práve takéto problémy by mali zvoliť iný. Vtedy väčšinou nepríjemnosti ustanú.

Červené oči občas potrápia kohokoľvek, ak však nosíte šošovky, môže to znamenať aj to, že ich užívate dlhšie ako je to doporučené. Ak túto dobu starostlivo dodržiavate, príčina môže byť v ich nedostatočnej hygiene alebo nesprávnej aplikácii. Začervenanie očí môže takisto znamenať deficit kyslíka, ktorý nedostávajú, vhodné je preto zvoliť produkty umožňujúce jeho prechod vo väčšom množstve.

Nakoniec ešte spomeňme známe očné alergie, ktoré síce nie sú vždy problémom kontaktných šošoviek, ale ich nedostatočná hygiena napomáha tomuto ochoreniu. Ak sa totiž peľ, prach, rozličné dráždivé látky a iné alergény dostanú prostredníctvom neumytej šošovky do očí, spôsobujú problémy dlhodobejšieho charakteru.

Aj keď niektoré z problémov nedokáže človek sám ovplyvniť, v mnohých iných prípadoch môže dopomôcť k zlepšeniu. Preto sa vždy snažte robiť maximum pre lepší výsledok, ak je to aspoň trochu vo vašich silách. Záleží aj na vás či si doprajete komfort alebo nie.

Pripravené v spolupráci s internetovým obchodom VašeŠosovky.sk.