Používanie okuliarov má niekoľko výhod, ale pri športe naopak môžu obmedzovať, v niektorých prípadoch byť až nebezpečné. Práve preto mnohí siahajú po kontaktných šošovkách, ako vhodnej alternatíve pre lepšie videnie. Najmä tu sa uplatňujú mnohé ich výhody, kvôli ktorým sa ľudia rozhodujú pre ich využitie. Ide predovšetkým o voľnosť pri pohybe, nezarosenie skiel a obmedzenie nebezpečenstva úrazu oka. Pri dnešnom veľkom výbere produktov sú na trhu dostupné aj šošovky určené priamo na šport. Či sa už zvolia tie obyčajné, pre bežné nosenie alebo špeciálne, určené pre fyzické aktivity, dôležité je aby splnili účel a zaistili želaný komfort.

Veľmi výhodné je ich používanie napríklad pri všetkých druhoch raketových hier. Pri rýchlom pohybe a nečakaných reakciách sa športovec nemusí zaoberať problémami, ako je ich skĺznutie z oka či rozbitie skiel. Podobne je to aj pri behaní. Voľnosť a sloboda, ktoré tieto očné pomôcky zaručujú, poskytujú jeho používateľovi dokonalý luxus. Ten sa namiesto neustáleho posúvania okuliarov môže venovať svojej športovej aktivite v plnom nasadení, bez zbytočných rušivých elementov.

Nosenie okuliarov je veľmi zaťažujúce aj v prípade loptových hier a kolektívnych športov. Tie si žiadajú maximálnu koncentráciu a tímovú zohratosť a neumožňujú športovcovi venovať sa ďalším činnostiam, ktoré odvádzajú pozornosť od hlavnej aktivity. Navyše v tomto prípade by ich rámy iba narušili zorné pole, ktoré potrebuje byť jasné a prehľadné. Takisto je nežiaduce ich využívanie pri akrobatických a adrenalínových športoch. Pravdepodobnosť ich rozbitia je veľmi veľká, s čím súvisí aj vysoké percento poranenia očí, čiastočkami skla. Tiež zaručujú vysokú dávku nepohodlnosti, ktorá zasahuje do radosti z aktivity. A ako je to s použitím kontaktných šošoviek vo vode?

Tu je ich voľba a samotné využívanie najkomplikovanejšie. Dôležité je pritom o aký druh vodného športu ide. Ich zodpovedným a vhodným zvolením sa však dokáže zabezpečiť športová radosť a zároveň eliminovať riziko problémov, ktoré by mohli nastať. Najjednoduchšie to majú rekreační plavci a plavci na krátke trate. Tí môžu aplikovať šošovky na bežné nosenie. Náročnejšie je to už ale pre tých, ktorí si volia väčšie diaľky. Pre takéto situácie sú vhodné také, ktorých kvalita je najvyššia. Keďže použitie plaveckých okuliarov znižuje prísun kyslíka, ideálne je v tomto prípade voliť jednorázové šošovky. Tie ho totiž najlepšie prepúšťajú a ich krátkym nosením zamedzujú množeniu sa baktérií. Pri niektorých vodných športoch, ako sú skoky do vody či vodné pólo, hrozí riziko ich vyplavenia. Je preto dobré poradiť sa s kontaktológom, aký druh je pre túto činnosť najlepší. V každom prípade športovať a zabávať sa so šošovkami je nielen možné, ale často aj vyžadujúce. Ostrý zrak bez obmedzenia a sloboda pohybu, to sú ich základné prednosti, ktoré zaručujú radosť z akejkoľvek športovej aktivity.

Pripravené v spolupráci s internetovým obchodom VašeŠosovky.sk.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!