Kontaktné šošovky sú veľmi jemné očné pomôcky, s ktorými je potrebné zaobchádzať dostatočne šetrne. Aby slúžili čo najdlhšie a najkvalitnejšie, dôležitá je pravidelná a dostatočná starostlivosť o ne. Dnešná pokročilá doba uľahčuje celkový proces ich čistenia a ochrany, kedy metódy ich vyvárania nahradili rozličné dezinfekčné roztoky. Napriek tomu si starostlivosť o kontaktné šošovky vyžaduje určitú dávku zodpovednosti zo strany ich majiteľa, preto sa poďme bližšie pozrieť, ako ich udržiavať čo najlepšie.

Každý deň a to nielen pri manipulácii s nimi, ale aj počas ich nosenia sú šošovky vystavené usadzovaniu rôznych nečistôt, ktoré pri nepravidelnom a nedokonalom čistení môžu spôsobovať rozličné infekcie a zápaly oka. Preto by tri základné hygienické kroky mali byť samozrejmosťou pre každého používateľa. Čistenie, oplachovanie a dezinfekcia.

Šošovky sa čistia hneď po vybratí z oka. Čistia sa najmä usadeniny a ostatné drobné nečistoty. Tieto sa následne oplachujú fyziologickým roztokom. Posledným krokom je ich dezinfekcia a to buď peroxidom vodíka alebo chemickými roztokmi. Tie likvidujú mikroorganizmy na povrchu kontaktnej šošovky. Dôležité je mať na pamäti, že akákoľvek manipulácia s nimi sa uskutočňuje výhradne s čistými rukami. Preto či už pri ich aplikácii alebo vybratí, je najskôr potrebné si dôkladne umyť ruky.

Šošovky sa umiestňujú do špeciálneho puzdra, ktoré slúži výhradne pre ne, a ktoré je naplnené dezinfekčným roztokom. Doba, počas ktorej sa šošovky dezinfikujú je rôzna, väčšinou sa na to využíva nočný čas. S určitosťou si ju však môžete overiť v príbalovom letáku zakúpeného roztoku. Dezinfekčný roztok, ktorý sa nachádza v puzdre je nutné meniť pri každom použití šošoviek.

Celkové náklady na starostlivosť o kontaktné šošovky dnes nie sú vždy lacnou záležitosťou. Keďže je ich potrebné dezinfikovať, oplachovať, čistiť a to špeciálnymi prostriedkami na to určenými, stojí ich udržiavanie často nemalé peniaze. Malým kompromisom, ako ušetriť v tejto oblasti by mohla byť kúpa lacných kontaktných šošoviek, ktoré si môžete vybrať najmä v rozličných internetových obchodoch. Tie majú na výber niekoľko druhov a samotní dodávatelia v boji o zákazníka ponúkajú ešte ďalšie zľavy, prípadne bonusy v podobe malých darčekov, aby si získali vašu pozornosť a nakoniec aj dôveru. Pri ich voľbe však nezabúdajte na to, že budú súčasťou vášho oka niekoľko hodín denne určité obdobie. Preto ich pravidelné udržiavanie a starostlivosť o ne by mala ostať zachovaná bez ohľadu na cenu čistiaceho prípravku. Ide predsa o váš zrak, ktorý je jedným z najvzácnejších zmyslov človeka.

Pripravené v spolupráci s internetovým obchodom VašeŠosovky.sk.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!