Milujete spánok nado všetko. A nadovšetko milujete aj svojho partnera. Avšak máte čo robiť, aby ste tieto dva „životné faktory“ spojili, lebo váš milovaný alebo milovaná vás v noci nenechá spať, pretože…

…chrápe
„Zasa som sa nevyspala, pretože si chrápal,“ počúvajú muži od svojich partneriek a manželiek (ale platí to aj naopak). Ak dotyčný chrápajúci necíti únavu, pretože on sa na rozdiel od vás dobre vyspal, skúste partnera naučiť spať na boku alebo na bruchu, s čo najmenším vankúšom. Pomôcť môžu i prostriedky z lekárne: sprej proti chrápaniu, bylinné čaje, rôzne kvapky, či tinktúry. K najmodernejším spôsobom, ako sa zbaviť chrápania, je laserové odstránenie tohoto problému. Ak však váš chrápajúci partner cíti únavu alebo sa vám dokonca zdá, že počas chrápania prestáva dýchať, tak určite vyhľadajte spánkové laboratórium! Môže sa jednať o chorobu nazývanú spánkové apnoe.

…škrípe zubami
Škrípanie zubami sa odborne nazýva bruxizmus a taktiež dokáže pekne potrápiť nielen škrípajúceho, pretože mu ničí zuby, ktoré sú stále viac a viac citlivé, ale aj partnera v posteli, ktorý sa pri každom zaškrípaní zobudí a viac nie a nie zaspať. Okrem toho je škrípanie prejavom stresu a psychickej nepohody, preto je prvým riešením snaha o vyrovnaný a pokojný život. Ak to nepomáha, tak niekedy stačí potichu partnera upozorniť alebo jemne sa ho dotknúť a škrípanie ustane. Ale najideálnejším riešením je ochrana zubov plastovými dlahami, ktoré zoženiete v lekárňach alebo zubných ambulanciách.

…rozpráva zo sna
Posadí sa váš partner v noci na posteľ a začne vám niečo rozprávať a keď mu odpovedáte, tak si ľahne, upadne do hlbokého spánku a ráno si nič nepamätá, a to ani v prípade, že vám na otázky odpovedá? Takéto situácie môžu vyvolať rad úsmevných historiek, ale tiež dokážu pekne potrápiť. Rozprávanie zo sna sa odborne nazýva somnilógia a nejde chorobu! Avšak môže byť prejavom stresu, vysokej teploty, užívania liekov alebo drog. Niekedy je následkom námesačnosti. Zabrániť mu môžeme prevenciou, dodržiavaním spánkovej hygieny a obmedzením spomínaných prejavov, respektíve spúšťačov.

…príliš sa prehadzuje v posteli

Ak sa váš spoluspáč neustále prehadzuje, tak to môže byť spôsobené už vyššie spomínanými faktormi obmedzujúcimi spánok, ale aj kvalitou matracu či malou posteľou. Najlepším riešením takéhoto problému je návšteva štúdia zdravého spánku, v ktorom vám ochotný a vzdelaný personál odporučí kvalitné matrace alebo kvalitné postele priamo na mieru pre váš zdravý spánok.

Rada na záver

Vo všetkých prípadoch, kedy vás partner ruší zo spánku zabudnite na nervózne výčitky, ale stavte na láskavý a nežný prístup. Ide predsa o kvalitný spánok pre vás i pre vášho partnera.

Pripravené v spolupráci s obchodom SEGUM.sk

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!