Sex počas tehotenstva už dávno pre mnohých nie je žiadnym tabu. Niektoré páry dokonca uvádzajú, že je to lepšie ako bežné milovanie, pretože ich to akosi viac zbližuje. Ak tehotenstvo prebieha normálne, bez vážnych zdravotných problémov, nemáte dôvod praktizovať sexuálnu zdržanlivosti.

Sex počas tehotenstva je najbezpečnejší počas prvých štyroch mesiacoch gravidity, keď bruško ešte nie je veľmi vidno. Milovanie s narastajúcim bruškom je nielen obtiažnejšie, ale mali by ste sa o tom poradiť so svojím lekárom.

Najčastejším predsudkom a odôvodnením, prečo nemať sex v tehotenstve, je obava matky, že ublíži svojmu nenarodenému dieťatku. Nie je to pravda! Dieťa, resp. plod je predsa chránený maternicou a pri zdravom tehotenstve je kŕčok maternice uzavretý, nemusíte sa preto obávať predčasného pôrodu či vyvolania zdravotných ťažkostí.

Pravdou však ostáva, že môžu nastať určité problémy pri milovaní, a to najmä bolestivý sex, v dôsledku zvýšenej citlivosti až precitlivenosti zo strany partnerky. Dôvodom je práve v tomto období zvýšené prekrvenie pohlavných orgánov, čo vedie k zvýšenej citlivosti aj pri jemných dotykoch. Dôležité je, vybrať si aj správnu sexuálnu polohu, ktorá bude obom partnerom príjemná a zahodiť nepodložené obavy zo sexu počas tehotenstva.

Šestonedelie – sexuálna abstinencia

Po pôrode, v období šestonedelia sa jednoznačne odporúča sexuálne abstinovať. Pôrod je podľa psychológov najnebezpečnejšia a najstresujúcejšia životná udalosť. Pôrod je obrovská záťaž pre matku, hoci ju po prirodzenom pôrode pustia domov z nemocnice už po pár dňoch, organizmus sa musí spamätať a načerpať nové sily počas šestonedelia.

Hlavným dôvodom, prečo sa počas tohto obdobia neodporúča sex, je očistenie rodičky od rôznych krvných zrazenín, pokles hladiny hladina tehotenských hormónov, vrátenie sa maternice do pôvodného stavu; organizmus rodičky prechádza veľkými zmenami, pomaly sa zotavuje. Navyše, okrem toho je matka aj pomerne vyčerpaná nielen ešte z pôrodu ale aj po psychickej stránke, novými životnými zmenami, starostlivosťou o novorodenca.