Každý mesiac je sociálna poisťovňa, ako aj všetky zdravotné poisťovne, povinná zverejniť na internete aktuálny zoznam dlžníkov na poistnom. Na oficiálnych stránkach poisťovní sa k zoznamom dá veľmi ľahko dopracovať a následne si ich aj prezerať.

Najväčší rozruch je tradične okolo sociálnej poisťovne. Na ich zozname nájdete fyzické aj právnické osoby, ktoré poisťovni dlhujú minimálne 3,32 eur. Najhoršie je to, že vôbec nie je vylúčené, že tam nájdete aj seba, hoci poisťovni nedlhujete nič. Namiesto hanby u skutočných dlžníkov, sa totiž oveľa častejšie stretávame s pobúrením u ostatných, poctivých ľudí.

Každý mesiac sú internetové fóra plné sťažností a nadávok na stranu sociálnej poisťovne. Pred nedávnom sa dokonca v médiách objavili správy o tom ako Aneta Dočekalová – Parišková dlhuje niekoľko tisíc eur na poistnom. Opäť jeden z „preklepov“ v zozname, nakoľko táto známa redaktorka a moderátorka to rázne odmietla a doložila aj dôkazy. Sama sociálna poisťovňa priznáva, že v ich zozname sa môžu objaviť aj mená, ktoré tam v skutočnosti nepatria.

Siahodlhé zoznamy neplatičov nájdete povinne aj na stránkach zdravotných poisťovní. Hoci sa o tom na verejnosti a v médiách až tak nehovorí, aj tu nájdeme chyby a mená, ktoré sem nepatria. Preto je vhodné uistiť sa, že vás zdravotná poisťovňa nezaradila medzi neplatičov. V budúcnosti totiž z tohto statusu budú vyplývať problémy. Podľa novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá je aktuálne v pripomienkovom konaní, budú mať totiž dlžníci nárok iba na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Za kúpele alebo plánované operácie si teda budú musieť platiť sami. Nebude sa to však týkať zamestnancov, za ktorých nezaplatili preddavky na poistné zamestnávatelia. Všeobecná zdravotná poisťovňa má v aktuálnom zozname približne 126 tisíc dlžníkov, Dôvera viac ako 52 tisíc.

Čo teda urobiť ak ste presvedčení, že ste na zozname neprávom?
Určite sa netreba báť, váhať a treba sa obrátiť na poisťovňu a požadovať kontrolu údajov. Ak sa preukáže, že tam nepatríte, zo zoznamu budete vymazaní, avšak nie hneď, ale až ďalší mesiac. V tomto prípade možno hovoriť aj o poškodzovaní dobrého mena. Teda keď preukážete, že do zoznamu ste sa dostali neprávom a nie vlastnou chybou.

Ak máte silu, čas a odhodlanie, môžete sa obrátiť aj na súd a žalovať poisťovňu pre ochranu osobnosti. Ujmou môže byť zníženie ľudskej dôstojnosti v očiach spoločnosti. Poškodený môže vymôcť ospravedlnenie alebo náhradu ujmy v peniazoch, teoreticky aj náhradu škody, ak s ním niekto neuzatvorí zmluvu kvôli tomu, že je v zozname.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!