Prežívate každodenný stres a neustále s ním bojujete? Problémy v práci i doma? Upadáte do depresie v tomto dlhotrvajúcom chladnom zimnom počasí? Tak najlepším liekom, ako zdolať problémy bežných dní je spev. Áno, spievajte! Zlepší vám to náladu a omladnete.

Starosti za hlavu, nastal čas pre krajší život
Taký malý zázrak môžete prežívať každý deň, keď si zanôtite svoju obľúbenú pesničku. Či už s pomocou vlastného hudobného nástroja, hudobného sprievodu prostredníctvom rádia alebo len tak pri rozličných životných aktivitách, spievajte bez ostychu na plné hrdlo. Pomôže vám to upokojiť sa, budete veselšia a krajšia.

Muzika pôsobí výborne aj proti únave a podráždenosti, preto podstatne lepší spôsob, ako siahnuť po tabletke, či vyzúriť sa na partnerovi je venovať sa hudbe. Prispejete tak k vlastnému zdraviu, pretože spev odpúta vašu pozornosť od bolesti, no zároveň podporí produkovanie hormónov šťastia.

Spievate falošne? Nevadí. Ak máte obavy z toho, že by vás mohli počuť susedia, prehlušte svoj hlas hlasnejšou hudbou, prípadne si spievajte v sprche, kde sa pri tečúcej vode falošné tóny stratia.

Účinky hudby sú rozsiahle, stačí vyskúšať
Neverili by ste, aký pozitívny vplyv má na naše zdravie počúvanie hudby a spievanie. Máte problémy s nespavosťou? Čo tak vyskúšať meditačnú, či iný druh pomalej hudby. Prispeje k zníženiu tepu srdca, pokojnejšiemu dýchaniu, pomôže rýchlejšie upokojiť telo i myseľ a tým k rýchlejšiemu a kvalitnejšiemu spánku.

Bránite sa starnutiu? Tak nezabúdajte na každodenný spevavý tréning. Spev dáva do pohybu svalstvo tváre a krku, ktoré sa prekrvuje, čím sa zároveň zamedzuje jeho ochabovaniu a tvoreniu vrások.

Spievanie tiež upravuje krvný tlak a blahodarne pôsobí na naše pľúca i srdce. Pri spievaní totiž inak dýchame. Náš dych sa viac prehlbuje, dochádza k zvyšovaniu vitálnej kapacity pľúc, preto by sme toto malé spevavé dýchacie cvičenie nemali zanedbávať. Spevom taktiež dochádza k prečisteniu organizmu a k vnútornej masáži dutín v tele.

Tak milé dámy, nestrácajte čas a začnite sa venovať hudbe. Či už aktívnou formou alebo len tak pre radosť, rozhodne sa neobmedzujte v tejto nádhernej činnosti. S hudbou je život totiž oveľa krajší, zdravší a zábavnejší.

Foto: Flickr.com