Mixér

Spoločenské šaty či drahé auto, nemusia byť zárukou spoločenského uznania

Človek by si nemal mýliť spoločenské či sociálne postavenie so spoločenským uznaním. Aby bol človek spoločensky uznávaným, musí predovšetkým ovládať minimálne základné pravidlá spoločenského správania a slušnosti.

Pozor ale, od nikoho sa však nevyžaduje kŕčovité a neprirodzené správanie podľa prísnych pravidiel spoločenskej etikety. Tá je určená len pre tých najvyšších (prezident atď.).

Nám postačí príjemné, slušné a ohľaduplné správanie so základnou znalosťou spoločenskej etikety.

Slušného a spoločensky uznávaného človeka ľahko rozpoznáte a keď si nie ste istí skúste sa zorientovať pri týchto situáciách:

  • Neohľaduplné parkovanie či šoférovanie môže veľa o dotyčnej osobe prezradiť.
  • V reštaurácii sa u nás nájde nespočetné množstvo nevychovaných alebo neznalých ľudí.
  • V práci s kolegami trávime viac času ako s vlastnou rodinou. Tu sa tiež veľa nedá prehliadnuť.
  • Spoločenské akcie. Ľudia volia nesprávne oblečenie, doplnky či topánky. Tiež to veľa napovie. Nie je predsa všetko zlato čo sa blyští.
  • Hygiena naša každodenná. Kto sa o seba nestará, ten by sa mal strániť spoločnosti. Zápach, účes, fúzy, zuby aj čisté a voňavé oblečenie sú dôkazom vašej osobnosti a dávate tým ostatným najavo, že si ich vážite a chcete zanechať dobrý dojem.
  • Šport. Miesto nekontrolovateľných nadávok a urážok. Pískanie počas hymny. Tu tiež o dotyčnom veľa dozviete.
  • Minimálne 30% vášho imidžu urobí úsmev

Toto je len ukážka kde sa stretávame so spoločenskou etiketou a dá sa ľahko prekuknúť človeka, ktorý niečo zakrýva . Nie sú to vždy len spoločenské akcie, kde sa nahodí niekto do kvalitného obleku a robí formu. Doma možno chodí v deravých teplákoch. So spoločenskou etiketou sa stretávame okrem iného aj doma za našimi dverami. My dospelí sme predsa vzorom pre naše deti. Ďalším miestom na zamyslenie je obchod, cesta autobusom, rande a všade možne.

Človek z nižšej sociálnej vrstvy môže rovnako zaujať svojím zdvorilým vystupovaní a správaním. Šaty síce robia človeka, ale nie celého.

Viac na www.spolocenskaetiketa.sk – všetko o spoločenskej etikete.