V posledných dňoch nám je dopriate viacej slniečka, prichádza pre mnohých najobľúbenejšia časť roku, leto. Spolu s krásnym počasí sa plážové kúpaliská a okolie jazier zaplní nádhernými opálenými a vyšportovanými telami. Je však treba myslieť na zdravé opaľovanie a ochranu pleti pred nežiaducim slnkom.

Ako sa krásne opáliť a pritom sa nespáliť?

Kedysi bola v móde neopálená, snehovo-biela pokožka, opálené telo mali len nízke vrstvy obyvateľstva, ako napríklad sedliaci. Dnes je všetko inak, opálené telo je módny trend a v našich podmienkach takmer nevyhnutnosť krásy. Každý, kto sa o seba a svoj vzhľad stará by nemal zabudnúť na primerané opálenie pokožky. Dôležitá je postupnosť opaľovania. Ak ste cez zimu nenavštevovali solárium (čo nie je vôbec žiadna chyba), je potrebné začať s postupným opaľovaním pokožky. V prvých dňoch by ste sa nemali vystavovať priamemu slnku, respektíve len na dve hodiny. Zásadou je, že vždy okolo poludnia, to jest od jedenástej do trinástej by ste sa mali priamemu slnku vyhýbať úplne.

Dôležitou zásadou opaľovania je používanie kvalitných opaľovacích krémov s ochrannými filtrami UVA a UVB a s vitamínmi B, C a E. Mali by ste používať krémy s vysokým faktorom ochrany proti UV žiareniu. Samozrejme ochrana pokožky pred nepriaznivým vplyvom UV žiarenia je veľmi individuálna, záleží to aj na type pleti. Pokiaľ máte hnedšiu pokožku, môžete si dovoliť dlhší pobyt na slniečku a používať krémy s nižším faktorom. Pokiaľ máte pleť bledšiu je lepšie postupné opaľovanie a krémy s vyššími faktormi.

Mnohokrát sa stáva, že pri nedodržiavaní dĺžky pobytu na slnku a nepoužívaní prostriedkov na ochranu pleti dostanete alergiu na slnko, ktorá sa prejavuje červenými svrbiacimi pupáčikmi. V mnohých prípadoch sa alergie na slnko ani človek nezbaví a pleť sa pri strete so slnkom takmer vždy vyhádže. Preto si pri chytaní bronzu dávajte pozor a myslite na staré dobré pravidlo: Niekedy je menej viac.