Viete, že správnou a dôkladnou starostlivosťou o topánky môžete ich životnosť predĺžiť? Ak teda máte domá váš obľúbený pár, nenechajte si ho zničiť prejavmi počasia, ale snažte sa urobiť čo najviac preto, aby ste si ich užili čo najdlhšie. Je pravda, že veľmi veľkú úlohu tu zohráva aj samotná kvalita výroby, ale aj ich správnym ošetrením môžete prispieť k dlhšej výdrži a vašej spokojnosti. Pozrime sa teda na to, na čo by ste nemali zabúdať a čo daná obuv potrebuje, či priam si vyžaduje, aby ostala stále krásna a použiteľná.

Topánky sa vyrábajú z rozličných materiálov a každý z nich si vyžaduje odlišnú pozornosť. Niektoré stačí iba pretrieť vlhkou handrou, iné si žiadajú väčšiu starostlivosť. Čo je teda najvhodnejšie pre ten váš obľúbený pár?

Obuv vyrobená z textilu podlieha zašpineniu rovnako ako iné materiály, horšie je to však už s jej vyčistením. V každom prípade používajte špeciálne prostriedky, ktoré sú na to určené, v obchodoch ich nájdete veľké množstvo. Nemusíte sa báť, látku nezničia, práve naopak, postarajú sa o to, aby bola opäť čistá, žiarivá a pripravená na ďalšie nosenie. Keďže látkové topánky sa nemusia čistiť často, do špeciálneho prípravku sa oplatí investovať.

Iná starostlivosť sa predpokladá pri hladkej koži. Tu už musíte vynaložiť pravidelnejšie úsilie pri čistení, kedy je najvhodnejšie použiť mokrú handričku. Topánky nechajte vysušiť prirodzene, nesnažte sa proces urýchliť ich priložením k radiátoru. Ten by mohol spôsobiť ich zničenie. Základné čistenie môžete ešte neskôr doplniť o leštenie pomocou krému a kefky.

Na surovú kožu existujú taktiež rôznorodé prípravky, základná starostlivosť však ráta s vlhkou špongiou a prirodzeným vysušením. Je len na vás, či použijete špecializované produkty alebo vám postačí základná, ale vhodná úprava.

Gumové topánky, prípadne podošvu, ktorá je vyrobená z gumy veľmi jednoducho umyjete pod tečúcou vodou. Ak je vaša obuv biela a túžite ju vyčistiť tak, ako keby bola nová, dá sa to zrealizovať naozaj veľmi jednoducho. Použite čistiaci prostriedok, ktorý sa využíva na čistenie domácností, prípadne ďalších zanesených vecí. Nemajte strach, chemikálie nijako neublížia gume a vy sa tak budete môcť pokojne tešiť z takmer nových topánok.

Okrem základnej starostlivosti o obuv je potrebné dodržiavať určité zásady, aby ste si ju zachovali čo najdlhšie krásnu a použiteľnú. To znamená, obúvajte ich pomocou obuváku, vyzúvajte ich rozviazaním šnúrok prípadne otvorením suchého zipsu a podobne. V opačnom prípade dôjde k zničeniu päty a tým znehodnoteniu topánok.

Obuv striedajte čo najviac ako sa len dá. Nenoste jeden pár dlhodobo.

Pred ich odložením a uskladnením pre budúcu sezónu ich nezabudnite umyť a odložiť čisté. Neskôr, keď ich budete potrebovať ich nájdete pripravené na opätovné používanie.

Foto: SXC.hu