Veľa sa hovorí a píše o tom, že Vianoce sú obdobím roka, kedy zvykneme míňať peniaze nepremyslene a neopatrne. Niečo na tom bude. Túžba potešiť blízkych vysnívaným darčekom a zabezpečiť doma štedré a veselé sviatky nás mnohokrát zvedie a peňazí minieme viac, ako si môžeme dovoliť. Nebankové pôžičky na tom môžu mať tiež svoj podiel. Sú lákavé a ponúkajú ľahké riešenie krátkodobého nedostatku financií. Treba pri nich byť ale maximálne obozretný.

euro-1019955_640

Dvakrát strihať a raz merať platí pri všetkom

Základné pravidlo pri financiách, nielen pri požičiavaní si peňazí, znie, že je potrebné si všetko dvakrát premyslieť. Predtým, ako urobíte akýkoľvek krok, je dobré zvážiť možné riziká a zisky, ktoré môžete vyťažiť. Ak vám po zrelej úvahe vychádza, že daný krok môžete podstúpiť, do toho. Platí to aj pri pôžičkách. Ak si dôkladne preštudujete podmienky a pravidlá a vychádza vám, že ste schopní pôžičku splatiť podľa uvedených pravidiel, netreba sa jej báť. Nebankové pôžičky sú, ako sa hovorí, dobrý sluha, ale zlý pán. Majte ich pod kontrolou a môžu vám neraz pomôcť.

Venujte chvíľu času porovnaniu poskytovateľov

Oblasť nebankových pôžičiek je extrémne citlivý segment. Zlé správy sa v ňom šíria nadzvukovou rýchlosťou a stratená dôvera sa obnovuje veľmi ťažko. Bola by chyba hádzať všetkých poskytovateľov do jedného vreca. Preto venujte chvíľku času surfovaniu na internete a na základe referencií a skúsenosti iných, ako aj podľa prístupu a komunikácie samotnej spoločnosti, si urobte aký taký obraz. Seriózny poskytovateľ nebankových pôžičiek by mal byť držiteľom licencie Národnej banky Slovenska a všetky podmienky a pravidlá poskytnutia pôžičky by mal mať transparentne a zrozumiteľne uvedené v zmluve alebo na internetovej stránke, pokiaľ poskytuje pôžičky online.

Nepreceňujte sa

Mnoho poskytovateľov má výšku pôžičky a dátum jej splatnosti nastavené veľmi voľne a záleží len na vás, ako si to nakombinujete. Napríklad na stránke Pozickomat.sk si môžete vybrať výšku pôžičky a dátum jej splatnosti v prehľadnej kalkulačke, ktorá vám ihneď ukáže poplatok za vybavenie žiadosti. Podstatné je nenechať sa zlákať niekedy štedrým deadlinom na vrátenie peňazí a nepožičiavať si viac, ako potrebujete alebo viete, že dokážete splatiť. Flexibilita pri výbere pôžičky by vás nemala zviesť k preceňovaniu vlastných schopností.

Takže si to zhrňme. Nebankové pôžičky sú samé o sebe šikovným spôsobom, ako sa dostať k peniazom rýchlo a vykryť nimi nedostatok. V predvianočnom majú obzvlášť veľké opodstatnenie. Určite je výhodnejšie odkladať si peniaze počas roka a nemusieť si nič požičiavať. Nie vždy sa to ale dá, respektíve musíme ušetrené peniaze minúť napríklad na opravu a na darčeky musíme zohnať peniaze inde. Ak sa budeme držať zdravého sedliackeho rozumu, nebankové pôžičky môžu dobre poslúžiť.

Foto: pixabay.com