Hádka – vyostrený konflikt, napätie, stres, nepríjemnosť. Aj takto negatívne, mnohí z nás hodnotia slovo hádka. Hašterenie sa, je však súčasťou každodenného života; môže mať agresívny podtón až katastrofické vyvrcholenie. Väčšinou, je teda názor na hádanie, veľmi negatívny až opovrhnutia hodný. Hoci hádka môže mať rôzne vplyvy, faktom zostáva, že aj hádky vo vzťahu sú potrebné; len vďaka nim, je partnerský vzťah, zdravý vzťah…

Hádky – len hnev?
Každá hádka je rozmanitá, nesie v sebe zmes najrôznejších pocitov – zvyčajne hnev, zlosť, sklamanie, ale aj frustráciu či radosť z vyhratia „slovnej vojny“ a sebapresadenia sa. Hádka však nemusí byť len o „vypustení agresívnej energie“, môže v sebe niesť vážne problémy vo vzťahu, ktoré nevhodným spôsobom vyvrcholia v „slovnú prestrelku“ plnú urážok a podceňovaní. A pritom hlavný problém takejto negatívnej hádky v partnerstve, môže byť nesprávna a nedostatočná komunikácia medzi ľuďmi; a tak napätie prerastie až do nepríjemnej hádky, ktorá môže obom partnerom ublížiť. V hneve, môžu partneri povedať aj to, čo by za „normálnych okolností“ nikdy nepovedali, či dokonca niečo, čo si v skutočnosti ani nemyslia. Ako predchádzať takýmto katastrofálnym hádkam a viete sa vôbec správne hádať?

Konštruktívna hádka – mýtus alebo realita?
Vo všeobecnosti, je hádka špeciálny druh komunikácie, prejav odlišností medzi partnermi, vyjadrením svojich názorov, či prianí do budúcnosti. Častokrát sa však hádka premení na „vojnu, kto z koho“. Aby sa tak nestalo, obaja partneri by sa mali naučiť, ako sa správne hádať, aby hádka nebola zdrojom trápenia ale vyriešenia možného problému. Aj konštruktívne hádky s partnerom, majú svoje pravidlá, osvojte si aspoň nasledovných päť základných.

  1. Rešpektovať názory druhej strany a jej odlišné postoje, myslenie a cítenie.
  2. Byť empatický, vcítiť sa do situácie druhého, snažiť sa o pochopenie jeho hľadiska.
  3. Byť vnímavý a skutočne počúvať druhú stranu.
  4. Neurážať, neponižovať druhého, naopak počas hádky použiť láskavé oslovenia; napr. „Chápem ťa, Janka, ale myslím, že… “
  5. Porozmýšľať nad argumentmi druhej strany, a až potom uviesť protiargument.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!