Pixmac000083772115Cestovatelia a ľudia, ktorí neobsedia na jednom mieste, v jednej krajine, chodia po svete a spoznávajú nových ľudí, zákutia, veľkomestá, dediny, chodia po pamiatkach, kultúrne sa vzdelávajú. Sú v kontakte s odlišnými zvykmi, skúšajú nezvyčajné zahraničné jedlá a prichádzajú do styku s domácimi ľuďmi. Avšak, nech je človek akokoľvek presvedčený, že na Slovensku žiť a ostať nechce, raz za čas predsa len príde pocit chýbajúceho domova. Rodinu môžeme vidieť cez kamerové hovory, neustále si vymieňať textové správy, no pravú domácu a vlastnú kultúru si nemáme ako dopriať. Na čo môžu byť Slováci hrdí a čo cestovateľom môže v zahraničí chýbať?

Jednoznačne pravá rodinná atmosféra, možnosť stretnúť sa s niekoľkoročnými priateľmi a len tak si niekde vyjsť posedieť. V kruhu ľudí, s ktorými ste vyrástli a zažili podstatnú časť života, sa určite cítite viac než uvoľnene a takých priateľov je ťažké nájsť v zahraničí. Niekedy nestačí len počuť a vidieť blízkych cez telefón. Mali by sme byť hrdí na kultúru, akú máme. Takmer každé mesto má svoje centrum, ktoré naplno využíva, ľudia sa socializujú. Samozrejme, nie je to všade ideálne, no až pri cestovaní zistíte, že naše útulné kaviarne, malé reštaurácie sú v podstate na vysokej úrovni.

Sviatky! Tradičné Vianoce, Veľká noc či oslavy Nového Roka, ako sme na ne zvyknutí. Je skvelé okúsiť tieto sviatky aj v iných krajinách, no od malička sme mali určité zvyky, ako tieto dni trávime a zrazu v zahraničí zistíme, či je to úplne inak. Kde je naša kapustnica, rozbaľovanie darčekov po večeri, buchnutie šampanského o polnoci či šialená oblievačka? Je skvelé spoznať aj zvyky a tradície iných kultúr, okúsiť ich na vlastnej koži, no určite vás pri štedrovečernej oslave pichne pri srdci a zatúžite byť apsoň na chvíľu v kruhu rodiny.

Vo svete spoznávate úplne odlišné spôsoby života, skúšate nové chute. No po čase určite začnete postrádať dobrú makovú štrúdľu, bryndzové halušky či úplne obyčajný čerstvo upečený chlieb s domácim maslom. Nezanevierajte na rodnú zem len preto, že máme doma situáciu, s ktorou nie ste spokojný. Vracať sa domov je úplne prirozené, raz ste Slovákom, navždy ním ostanete.

Foto: pixmac.sk, Trysil – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!