Ak ste začínajúci lyžiar a zvažujete nákup nových lyží, je dobré si dopredu rozmyslieť, ktoré sú vhodné práve pre Vás a to hlavne z hľadiska ich použitia. V tom má skúsený lyžiar jasno, ale začiatočník s tým môže mať problém. Preto si predstavíme jednotlivé typy lyží:

Lyžovanie

Zjazdové lyže

Zjazdové lyže sú určite medzi lyžiarmi najrozšírenejšie a každý skúsenejší lyžiar na nich aspoň raz stál. Majú množstvo výhod, ale samozrejme sa nájdu aj zápory. Najzákladnejšou výhodou je určite ich univerzálne použitie a teda s nimi môžeme lyžovať na každom svahu s upraveným snehom. Samozrejme kvalita snehu nie je vždy rovnaká a tak budú vždy podmienky o niečo rozdielne. Sú ideálnym riešením práve pre začínajúcich lyžiarov. Samozrejme kedykoľvek sa môžete rozhodnúť pre prechod na iný typ lyžovania a tým aj iný typ lyží. S pravidla by zjazdové lyže mali byť vyrobené z materiálov, ktoré sú schopné zvládnuť nadmerné a neustále zaťaženie.

Slalomové lyže

Slalomové lyže sú určené predovšetkým na disciplínu, pri ktorej sa na svahu vyhýbame rôznym prekážkam a na to potrebujeme lyže, u ktorých dokonale poznáme ich slabé aj silné stránky. Preto je základom, aby išlo o kvalitné lyže, na ktoré sa môže lyžiar kedykoľvek spoľahnúť aj v nepriaznivých podmienkach.

Trikové lyže

Tieto lyže sa používajú najmä pri predvádzaní rôznych akrobatických trikov. Na tieto triky je však potrebné mať aj k tomu zodpovedajúce vybavenie a svah na to určený. Je dôležité, aby mali lyže správny grip a vykrojenie, čím zaistíme, že si budeme môcť dovoliť triky na ktoré máme.

Bežky

Bežky sú lyže určené na bežkovanie. Čo to je, pozná asi každý lyžiar a tieto lyže nie sú vhdné na žiadny iný druh lyžovania.

Či už si teda ideme kupovať lacné lyže v akcii, použité lyže z bazáru či nové prémiové lyže, vždy je potrebné si dopredu stanoviť, ako ich budeme využívať a podľa toho si vybrať správny typ.

Foto: pixmac.sk, Thomas Berg – flickr