Ak ste matkou malých školákov, ktorí sa dokážu sami, bez pomoci poctivo pripraviť do školy a domov vám nosia samé dobré známky, môžete sa považovať za šťastnú ženu. Bohužiaľ, nie všetky deti sú také samostatné, že si vedia sadnúť nad knihy a udržať pozornosť na niečo, čo ich absolútne nezaujíma. Problém nastáva v prípade, že vy ste pracovne vyťažená alebo mu látku nedokážete dokonale vysvetliť a musíte hľadať náhradné riešenie – doučovanie.

Roky na základnej škole sú prechádzkou ružovou záhradou, aspoň tak sa zdá tým, ktorí si prvým stupňom vzdelania už prešli a majú, pri najlepšom, za sebou už aj vysokú školu. Avšak, pre deti je práve ich aktuálny stav náročný a vyžaduje od nich, aby vydali snahu a zvýšili aktivitu, pretože sa musia posunúť svojimi vedomosťami na vyššiu úroveň. Na každého v procese štúdia je kladený tlak, ktorému jednoducho musí odolať a čeliť mu či už s pomocou, alebo bez nej.

Ak je dieťa alebo študent schopný učiť a pripravovať sa do školy bez pomoci rodiča alebo niekoho iného, ste ušetrený od mnohých starostí a v neposlednom rade aj od finančnej záťaže. Je pravdou, že sem tam nejaká kontrola domácich úloh alebo krátke preskúšanie nezaškodí, no ak sú žiakove známky primerané jeho viditeľnému potenciálu, určite nie je potrebné zbytočné nútenie do zdĺhavého učenia, ale mal by sa mu nechať aj priestor na vlastné záujmové aktivity, voľnočasové krúžky, šport či iné vhodné záujmy, ku ktorým určite nepatrí poldenné sedenie pred obrazovkou televízora či hraním násilných bojových hier na počítači.

Potrebuje pomoc?

Ako však zistíte, že vaše dieťa potrebuje pomoc pri učení? Veľmi jednoducho! Nosí domov zlé známky, málo sa učí, pretože mu to samému nejde alebo vám to na rovinu povie. Ak teda nepoznáte dokonale problematiku alebo len nemáte dostatok času, musíte začať hľadať ponuky. Napríklad pre doučovanie slovenského jazyka základných škôl sa hodí aj stredoškolák, ktorému slovenčina nerobí žiadne problémy, no ak už hľadáte doučovateľa pre stredoškoláka, poobzerajte sa po študentovi vysokej školy, ktorého odbor sa zaoberá štúdiom problémového predmetu vašeho dieťaťa. Musíte sa sami rozhodnúť, komu zveríte do rúk svoje dieťa, aby boli jeho ďalšie výsledky v škole lepšie. Ak nedôverujete študentom, máte aj druhú možnosť, a to hľadať učiteľov, ktorí si po svojej práci privyrábajú doučovaním.

A tu sa dostávame k finančnej stránke doučovaní. Tie sa, v prípade, že si vyberiete študenta, pohybujú okolo päť až sedem eur za hodinu vyučovania, no učitelia sú podstatne drahší. Nezatracujte však študentov vopred, pretože ak látku vášho dieťaťa ovládajú, budú mu dokázať určite efektívne pomôcť a navyše vás nebudú vo veľkej miere finančne zaťažovať. Určite im nebude robiť problém ani pomáhať žiakovi s rôznymi projektami či študentom kontrolovať a opravovať seminárne práce. Na internete nájdete množstvo ponúk na doučovanie rôznych školských predmetov a neraz sa stáva, že sú doučovatelia, hlavne ak máte žiaka základnej školy, komplexní a nemusíte hľadať na odlišné predmety viacerých doučovateľov.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – Chris Jobling

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!