Bývanie

Upratovanie hrou – zapojte celú rodinu

Sobota ráno. V kuchyni more neumytého riadu, včera večer sme mali pohodu. Obývačka detto. Sem tam nájdete pod sedačkou hračku či ponožky vášho manžela. Všade plno smetí a prachu. Na stolíku fľaky, pod ním prázdna fľaša od coca-coly. Detská izba – bomba. Kúpeľňa je v stave, kedy by som vyhlásila najradšej karanténu.

Pravdou je, že preto, aby ste mali harmonické bývanie a cítili sa vo vašom domove príjemne, musíte aj niečo urobiť. V časopisoch, televízií či na internete všade vidíte krásne útulne zariadené izby, no v máloktorých nájdete fotografiu, na ktorej je špinavá bielizeň či plné umývadlo. Všetky sú ukážkovo upratané. Nikde ani zrnko prachu.

Je vám to známe? Určite áno. Veď každá z nás je týždeň čo týždeň vystavená tejto neľahkej skúške nervov. Ešte ste poriadne ani nevstala z postele a už cítite žalúdočnú nervozitu z toho ako to zvládnuť. Odkiaľ začať.

Vašou prioritou pri upratovaní by mala byť dobrá organizácia práce, ktorá má dva hlavné body.

Bod číslo 1: Začať od menej náročných miestností, kde sa akoby nakopnete k vyšším výkonom a postupne prejsť k tým najťažším, akými sú kúpeľňa a kuchyňa.

Najprv vyčistite okná a vyperte záclony, samozrejme nie každú sobotu, aby ste mali tú najťažšiu prácu čím skôr za sebou. Pokračujte utieraním prachu a vysávaním. Obrazovky televízorov a monitory počítačov, to všetko postupne. Na záver poumývajte podlahy. Použitím dobrého mopu ušetríte kopec času i vlastné kríže.

Potom si podajte kuchyňu. S čistením spotrebičov to nemusíte preháňať, nakoľko sa tam pohybujete každý deň, čiže v priebehu týždňa ste určite sčasti umývali.

Na koniec si nechajte to najťažšie – kúpeľňu a toaletu. Pri upratovaní si pustite dynamickú a pozitívnu hudbu, ktorá vám navodí veselú náladu a práca vám pôjde rýchlejšie od ruky. Aj systematickosť vám ušetrí čas. Dobrá gazdinka chaoticky nepobehuje z miesta na miesto, ale systematicky sa posúva v upratovanom priestore.

Bod číslo 2 : Vhodné je prerozdeliť si úlohy medzi vás, vášho partnera, prípadne vaše deti, samozrejme ak majú na to vek. Všeobecne sa uvádza, že primeraný vek pre dieťa neexistuje, no možno začať už od útleho detstva, kedy ho napríklad naučíte ako si má odkladať svoje hračky.

Zapájať deti a partnera do domácich prác je ďalší spôsob, ako si ušetriť čas aj nervy. Veď koniec koncov k spoločnému pohodliu by mal v rodine prispievať každý. Ak vám dieťa frfle na domáce práce, pripomeňte mu, aký je jeho podiel dôležitý a ako veľmi vám pomôže. Je dobré vyskúšať urobiť z povinnosti hru. Ak máte deti aspoň dve, môžete využiť ich súperenia aspoň raz vo váš prospech. Usporiadajte závody, stopujte časy a vyhlasujte víťaza v rôznych športových zápoleniach od skladania bielizne po vypratanie umývačky.

A tak sa môže pre vás ako i pre vašich blízkych stať pravidelné upratovanie príjemnou, ba priam zábavnou činnosťou. Ušetrený čas môžete venovať sama sebe alebo rodine a zaručene budete mať pohodu a z vášho domova bude sálať pokoj a harmónia aj pre vaše návštevy.

Foto: Pixmac.sk, autor: khattiya