Zdravie

Vaginálne infekcie, ktoré nám ničia život

Takmer každá žena to už zažila. Nepríjemné svrbenie, pálenie, výtok a množstvo ďalších komplikácií. To určite nepridáva na dobrej nálade, skôr naopak. Spôsobuje to nervozitu, podráždenosť, často až zúfalstvo. Najmä ak je problém dlhodobo nevyliečiteľný a vy ste už vyskúšali všeličo. Čo s tým?

Vaginálnymi infekciami trpí množstvo žien a vôbec to neznamená, že by išlo o zlú alebo nedostatočnú hygienu intímnych oblastí. Medzi najčastejšie ochorenie patrí vaginálna mykóza, ktorá sa vo väčšine prípadov prejavuje svrbením a pálením pošvy, jej začervenaním, nepríjemným výtokom, ktorý môže byť biely alebo žltý, tvarohovitý a bez zápachu. Taktiež sa môže objaviť pálenie pri močení a začervenanie v okolí vagíny.

Ak ste si tým už prešli, určite viete najlepšie, čo vám môže pomôcť. Väčšinou sa na to používajú voľné dostupné lieky, mastičky a ďalšie prípravky, ktoré zmierňujú prejavy a spôsobujú samotné vyliečenie. V prípade, že problém pretrváva alebo tieto zdravotné ťažkosti máte po prvýkrát, určite by ste sa nemali diagnostikovať sama, ale vyhľadať odbornú pomoc. Nie vždy totiž môže byť problém s kvasinkami, ktoré spôsobujú mykózu a ďalšie choroby pošvy. Ak sa v pošve premnožili baktérie, samotné liečenie najlepšie určí lekár. Predtým vám však urobí vaginálne vyšetrenie, na základe ktorého sa presne zistí, čo vás trápi a čo spôsobuje tieto nepríjemné prejavy.

Vaginálne alebo pošvové infekcie sa môžu objaviť kedykoľvek, najčastejšie však u žien v plodnom veku. Sú spôsobené narušením prirodzenej pošvovej flóry. Narušiť ju môže niekoľko faktorov. Užívanie antibiotík, vysoká hladina ženských hormónov, používanie rozličnej kozmetiky či nosenie nevhodnej spodnej bielizne. Taktiež ich môže spôsobiť slabá imunita ženy, preto by sa mala denne snažiť o jej pravidelnú starostlivosť.

Okrem samotnej liečby je dôležité predchádzať tomuto nepríjemnému ochoreniu, preto sa vždy snažte aby vaša strava, ktorú konzumujete bola vyvážená, bohatá na vitamíny, ktorými si taktiež zvyšujete imunitu. Vyhnite sa používaniu rôznych pošvových deodorantov a mydiel, ktoré by mohli spôsobiť narušenie prirodzeného pošvového prostredia. Noste výlučne bavlnenú spodnú bielizeň a voľnejšie nohavice. Tesné a úzke oblečenie má priaznivý vplyv na rozmnožovanie kandidy. Bielizeň perte na vyšších stupňoch a následne prežehlite žehličkou.

Okrem toho môžete taktiež využiť ďalšie podporné spôsoby liečby, ako je užívanie probiotík vo forme tabliet či konzumácia cesnaku, ktorý ničí neželané plesne. To vám určite pomôže, aby ste sa opäť cítili fit a v maximálnej pohode.

Ilustračné foto na titulke: SXC.hu