Vrátili ste sa z luxusnej all inclusive dovolenky, kde bolo dostupné neobmedzené množstvo jedla uvareného na rôzne spôsoby so všelijakými prílohami a dezertov toľko, že ste ich ani nestihli všetky vyskúšať, aj napriek tomu, že ste si ku každému hlavnému jedlu jeden či dva priložili a po prvom domácom postavení na váhu ste sa zhrozili po zhliadnutí čísla, ktoré ukázala? Dajte sa na “ozdravnú” kúru po dovolenkovom prejedaní sa a nabehnite na stravu so zdravšími prvkami, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nabratých letných kíl.

Každý, kto už niekedy zažil na vlastnej koži all inclusive pobyt v zahraničí vo veľkých hotelových komplexoch určite prizná, že odolať pripraveným a oči lákajúcim jedlám sa jednoducho nedá. Už od raňajok na vás z každej strany útočia pečivá od výmyslu sveta so sladkými, slanými náplňami, rôzne druhy cereálií, vajíčka, palacinky, párky, jogurty, slovom všetko, na čo len pomyslíte, tu nájdete. Kuchári vám urobia na počkanie omeletu so zeleninou, párky sú permanentne ohrievané, ovocie nakrájané a bolo by obrovským hriechom neochutnať všakovaké špecialitky, ktoré ste si počas pracovného roka odopierali a teraz ich máte priamo pred maškrtnými ústami na podnose, množstvo je neobmedzené, sortiment široký.

Z každého rožka troška

Samozrejme, bolo by asi nepríjemné a nepohodlné, keby ste sa ešte aj na dovolenke obmedzovali, čo sa stravy týka. Jasné, že si nemusíte pri každej príležitosti naložiť tanier tak, že ho ledva unesiete, v jeho polovici už budete fučať od prejedenia, no aj napriek tomu ho zdlávite do posledného sústa. Vyskúšajte zo všetkého niečo, no majte akúsi primeranú, únosnú mieru, aby ste neležali po jedle pol dňa s ťažkým a preplneným žalúdkom.

Výhodou švédskych stolov je práve spomínaný neskutočne veľký, široký, no hlavne rozmanitý sortiment jedál rôznych chutí, z ktorých si každý vyberie a zvolí to svoje pravé orechové. Ak však ani na dovolenke nechcete popustiť zo svojho racionálneho a zdravého jedálnička, poobzerajte sa v stravovacej ponuke po rôznych druhoch zeleniny. Určite nebudú chýbať grilované kusy zeleniny, varená, dusená, no i čerstvá zelenina.

V kombinácii s varenou ryžou či zemiakmi nemáte čo pokaziť a na váhe určite žiadnu zmenu nepocítite, jedine ak pozitívnu. Nebojte sa ani rôznych druhov grilovaných alebo varených rýb, pretože v zahraničí kuchári používajú aj svoje domáce korenia, ktorými dokážu vyčariť chute v našich geografických šírkach nepoznané. Taktiež aj kuracie krídelká pripravené na grile sú skvelé i s čerstvou zeleninou a práve nachystané ich môžete dostať priamo z rozpáleného grilu.

Ak nechcete po dovolenke mať zo svojej váhy depresiu, vyhýbajte sa prehnanému pitiu miešaných drinkov, sladkých džúsov a v neposlednom rade aj alkoholu. Všetky tieto nápoje sú neviditeľnými nositeľmi neskutočného množstva zbytočných kalórií, z ktorých budete mať v konečnom dôsledku len oči pre plač. Zvoľte radšej minerálne vody, ktoré vás osviežia a nepridajú vám na váhe žiadne nečakané bonusy.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – Michael Paskevicius