Ak máte pocit, že sa vám čoraz viac točieva hlava či pociťujete jej bolesť a celkovú slabosť organizmu, nepodceňujte ho. Teploty sú dostatočne vysoké a je predpoklad, že budú ešte ďalej stúpať. Váš stav sa môže so zvyšovaním stupňov Celzia ešte zhoršovať, migréna môže byť vašim každodenným priateľom a pri prudkých pohyboch sa nevyhnete nepríjemnej neistote.

Voda je liek

Nevoľnosti, ktoré sa objavujú v prípade, že sa postavíte z postele alebo stoličky rýchlejšie ako obyčajne, môžu byť zväčša spôsobené malým, neprimeraným príjmom vody, a teda nedostatočnou hydratáciou. Nielen organizmus, aby fungoval, potrebuje vodu, no aj vaše vlasy, nechty a predovšetkým pokožka si vyžadujú dostatočné množstvo vody na to, aby vyzerali a boli zdravé.

Voda je všeliek. Jej pravidelným príjmom sa zabezpečuje prečisťovanie obličiek a znižujete si tak riziko ich ochorenia. Voda teda dokáže s vašim telom ozajstné divy. Najlepšie, čo môžete urobiť, je piť obyčajnú čistú vodu z vodovodu. To, že je najlacnejšia, netreba ani pripomínať, no v tomto prípade neznamená cena nízku kvalitu. Nemali by ste čistú vodu nahrádzať minerálkami alebo dokonca sladenými vodami.

To, že sú sladené vody a džúsy plné cukru, je všeobecne známe. Sú akýmisi neviditeľnými nositeľmi kalórii, ktoré sú pre vás zbytočné a môžete sa im úplne vyhnúť, ak si zvolíte pitie čistej vody. Stopercentné ovocné šťavy, pozor, nie džúsy, sú prijateľné, pretože si nimi okrem hydratácie zaplníte aj žalúdok a dodáte organizmu určité vitamíny z ovocia. Pite ich však iba doobeda, nakoľko organizmus nie je schopný rozložiť ovocný cukor prijatý vo večerných hodinách, a teda sa v tele ukladá.

Módny doplnok

Každý dospelý človek by mal vo všedný deň vypiť približne dva až tri litre čistej vody či čaju. Objem sa zvyšuje, ak športujete alebo teplota v lete vystúpi do tropických výšok. Do vypitého množstva sa nerátajú polievky ani káva. Nebojte sa piť aj v lete teplé, no nesladené čaje. Napríklad taký zelený čaj vám naštartuje a zrýchli metabolizmus a hydratuje vás aj v horúcich dňoch.

Nemali by ste zabúdať piť pravidelne. Je neskoro, ak sa napijete, keď už ste smädná. Majte vodu stále pri sebe a postupne si z nej odpíjajte. Z vody môžete spraviť aj svoj módny doplnok. Mnohé obchody ponúkajú estetické a prostrediu neškodné poháre, ktoré môžete používať neustále. Dokonca už aj v kaviarňach, ak si prídete pre kávu so sebou, vám ju pripravia do vášho enviromentálneho pohára.

Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Ak neprijímate dostatočné množstvo tekutín, viac jedla skonzumujete a tým pádom aj priberáte na váhe. Ak budete piť viac vody ako je odporúčané, budete mať pretrvávajúci pocit plného žalúdka a vyhnete sa tak vyjedaniu počas celého dňa. Ušetríte si tak centimetre v obvodoch a kilogramy na váhe.

Nezabúdajte na to, že počas letných dovoleniek by ste mali minimálne zdvojnásobiť denný príjem vody. Predsa len budete tráviť čas vo vysokých teplotách, telo sa prirodzene viac potí a vodu vylučuje rýchlejšie ako v bežný, mierny deň. Čím viac vody sa vám z tela dostane von, tým viac jej musíte automaticky prijať, aby ste sa vyhli nepríjemným bolestiam hlavy a nebezpečným závratom.

Foto: pixmac.sk, Andrés Nieto Porras – flickr