Bojujete aj vy dennodenne s nepríjemnými pachmi vo vašej domácnosti? Hľadáte stále nové a nové spôsoby ako prevoňať svoj byt? Z každej strany na nás ,,útočia“ rôzne elektrické strojčeky uvoľňujúce vôňu, vône do vysávačov, vonné sviečky, tyčinky. V drogérii nájdete celý regál plný osviežovačov a sprejov, ktorých úlohou je prevoňať náš domov. V televízii možno sledovať reklamy na vonné sviečky, ktoré vraj ,,navedú tú správnu atmosféru“… Na druhej strane sa však dozvedáme, že sviečky sú toxické, keďže sa vyrábajú z parafínu, ktorý je vedľajším produktom ropného priemyslu. Prchavé látky, ktoré sa z nich uvoľňujú poškodzujú naše zdravie a dokonca môžu dopomôcť ku rakovine dýchacích ciest. Predpokladáme, že ak sú sviečky také nebezpečné, osviežovače sú na tom pravdepodobne ešte horšie. Chémia ostane chémiou.

Lepšou a predovšetkým zdravšou alternatívou môžu byť prírodné vonné oleje. Liečivé pôsobenie vôní využívajú ľudia už odpradávna. Prírodné vonné oleje extrahované z rastlín vám prevoňajú domov bez následkov na vašom zdraví. Môžu sa pridávať i do kúpeľa, zvlhčovačov ovzdušia, do sáun, vodných vysávačov. Pri vytieraní podlahy môžete pridať vonný olej do vedra s vodou. Dosiahnete tak, že sa vašou domácnosťou bude šíriť príjemná vôňa. Avšak aj tu platí, že nič netreba preháňať.

Dôležité je aby boli izby pravidelne vetrané a udržiavané v čistote. V prípade, že neveríte ani prírodným vonným olejom skúste na radiátor uložiť kôru z citrusového ovocia. Napríklad taký pomaranč zbavuje organizmus stresu, potláča nervozitu, osviežuje a odstraňuje únavu. Môžete použiť aj kôru z citróna a grapefruita, ktoré majú taktiež povzbudzujúce účinky. Vianočný čas už máme za sebou, avšak vynikajúcim tipom je vôňa pomaranča s klinčekmi. Do pomaranča nahusto napichajte klinčeky. Pomaranč dajte do miestnosti, ktorú chcete prevoňať. Výsledok vás príjemne prekvapí. Vôňa klinčekov pohltí nepríjemne pachy a navyše intenzívne prevonia miestnosť. Pre nepretržitú vôňu meňte pomaranč každých päť dní.

Neváhajte a vyskúšajte tieto tipy. Životné prostredie i vaše zdravie vám bude vďačné. Navyše takéto ,,domáce osviežovače“ vás budú stáť oveľa menej ako tie syntetické a jedovaté z drogérií.

Foto na titulke: SXC.hu