vankúšeNie je vám dopriaty kvalitný spánok? Neruší vás hluk, nejdete spať neskoro no predsa nie ste ráno oddýchnuté? Problém môže byť samozrejme aj vo vašich matracoch. Pretože nič vám nezaručí lepší a plnohodnotnejší spánok ako spánok na dobrom matraci. Ak sa chystáte kupovať nový matrac, vedzte, že ak chcete kvalitu musíte si samozrejme za ňu priplatiť. No napokon takto to funguje pri všetkom. Vyberajte hlavne podľa vašich preferencii a voľte ideálnu tvrdosť matraca. Každému vyhovuje niečo iné, niekomu sa lepšie spí na mäkšom matraci, inému naopak na tvrdom. Po ako tvrdom matraci treba siahnuť, napovie telesná vaša telesná hmotnosť. Ľudia s vyššou hmotnosťou by mali voliť tvrdšie matrace a naopak. Ak navyše trpíte nejakými zdravotnými problémami prihliadať by ste mali aj na ne.

Napríklad ľudia po operáciach a tí, ktorí sú pripútaní na dlhšie obdobie na lôžko by mali siahnuť po antidekubitný matracoch. Tie slúžia ako prevencia proti preležaninám. Ak máte naopak problémy s bolesťami chrbta a pravidelne sa preto budíte neoddýchnutí siahnite po ortopedických matracoch. Tie sú navrhnuté s ohľadom na optimálne ortopedické a zdravotné vlastnosti. Pri lacných matracoch sa dobrého spánku určite nedočkáte. Ortopedické matrace slúžia na to, aby spánok poskytol skutočne kvalitný oddych a chrbtica netrpela. S kúpou ortopedického matraca si vaša chrbtica bude môcť konečne oddýchnuť. Určite po nich siahnite, pretože je to to najlepšie čo pre vašu chrbticu a zdravý spánok môžete urobiť. No výber matraca súvisí aj s úplnými maličkosťami. Verili by ste napríklad tomu, že podľa toho na ktorej strane alebo ako spíte sa tiež má vyberať matrac? Ak väčšinu noci prespíte na chrbte alebo bruchu, preferujte tvrdší matrac. Ten sa vám určite zíde aj vtedy ak radi v posteli čítate knihy. Pretože nič nie je lepšie ak si pred spánkom prečítate dobrú knihu namiesto pozerania nudných programov v televízii.

Naopak na spánok na boku je vhodnejší mäkší matrac. Nakoniec sa určite zhodneme na tom, že matrac sa má vyberať podľa kvality, nie podľa ceny. Faktom však je, že kvalita rastie úmerne s cenou matraca.

Foto: pixmac.sk, Kal111 – flickr