Pripravili sme praktické porovnanie troch modelov domácich pekární, ktoré svojimi vlastnosťami a množstvom programov uspokoja aj tých najnáročnejších záujemcov o domáce pečenie.

Základnou funkciou každej domácej pekárne je pečenie chleba – a to vybrané modely vedia excelentne. Všetky majú rovnaké technické parametre, takže vám každá z nich pripraví polkilový bochníček aj peceň s váhou 1,7 kg.

Okrem bežného chleba si v nich pripravíte aj znamenitý kváskový a navyše vám pekáreň vďaka viacfázovému kysnutiu pomôže aj s pestovaním kvásku.

Nastavenia teplôt od 20 do 230 °C zase zabezpečí, že si môžete pochutnať aj na domácich marmeládach, jogurtoch a slade. Tieto domáce pekárne sú výborné aj pre pomalé pečenie mäsa alebo prípravu rýb.

domáce pekárne

Nerez alebo teflón?

Pri výbere domácej pekárne si najskôr musíte odpovedať na otázku, či vám stačí teflónová pekáreň, alebo dáte prednosť kvalitnejšiemu nerezu.

Teflón totiž patrí medzi karcinogénne látky, avšak toxíny sa z neho uvoľňujú až pri 370 °C, ktorých v domácich pekárňach bežne nie je možné dosiahnuť. Existujú ale aj ďalšie problémy:

  • Trvanlivosť – teflón je náchylnejšie k poškodeniu ako nerez.
  • Načuchnutie – veľa užívateľov tvrdí, že je teflón z jedla cítiť.

Nerez je oproti teflónu veľmi odolný a trvanlivý materiál bez negatívnych účinkov na zdravie. Výhodou je aj to, že nerezovú formu nemusíte pred pečením vymazávať.

Kvalitné teflónová pekáreň

Najlacnejšou pekárňou v našom porovnaní je Sana Basic. Za nízkou cenou stojí použitý materiál – forma na pečenie je vyrobená z teflónu. Napriek tomu táto pekáreň ničím nezaostáva za ostatnými a je len na vás, či jej dáte prednosť pred trvanlivejšími modelmi z nerezu.

K pekárni dostanete mierku na suroviny, zvyšok príslušenstva si môžete dokúpiť. Pokiaľ si ale zaobstaráte napríklad sadu na výrobu syru tempeh, zaplatíte v podstate rovnako ako za model Standard.

Sana Basic je skvelým riešením pre každého, kto chce kvalitnú domácu pekáreň s nastaviteľnými programami a nevadí mu používanie teflónovej formy.

Pekáreň pre rýchle pečenie s fantastickými výsledkami

Pekáreň Sana Standard z nerezu je opatrená úspornými sklenenými pokrievkami, s ktorými skrátite dobu pečenia a ušetríte tak za energiu. Nerez je navyše veľmi odolný materiál, takže vám pekáreň vydrží dlhé roky aj pri každodennom používaní.

Okrem pokrievok dostanete ešte ihlový teplomer, s ktorým ľahko zistíte teplotu vo vnútri chleba či mäsa ešte počas pečenia.

Sana Standard je ideálny model pre každého, komu nie je ľahostajné jeho zdravie a zároveň preferuje skôr tradičné pokrmy.

Pekáreň s najlepším pomerom cena-výkon

Sana Exclusive je domáca pekáreň s najlepším pomerom cena-výkon na trhu. Má všetky výhody nerezovej formy ako Sana Standard a navyše k nej patrí aj bagetovač a sada na prípravu syra tempeh.

Naopak u nej nenájdete ihlový teplomer, pretože je vybavená praktickým multiteplomerom. Vďaka nemu máte teplotu pod kontrolou po celú dobu pečenia a môžete ho použiť aj pri sledovaní fermentácie a zretia tempehu.

Sana Exclusive je model pre náročných užívateľov, ktorí radi skúšajú nové chute a dbajú na prvotriednu kvalitu.