ARTEMIDE MERCURY SOFFITTOStropné lampy využívame na centrálne osvetlenie miestností. Očakáva sa preto od nich produkcia dostatočne intenzívneho svetla, ktoré vytvorí v interiéri večer či počas noci maximálne komfortné prostredie. Zároveň však aj oku lahodiaci dizajn maximálne korešpondujúci s ostatným zariadením miestnosti. Vyberte si spoločne s našimi radami stropné lampy aj vy správne.

Aká je ideálna svietivosť stropných lámp?

Pri navrhovaní osvetlenia priestoru sa vždy musí brať najväčší ohľad na jeho funkčnosť. Teda schopnosť osvetliť celú jeho plochu dostatočne intenzívne tak, aby svetlo bolo pre jeho obyvateľov čo najviac príjemné. Práve to vám napovie údaj o svietivosti stropných lámp, ktorý patrí medzi základné charakteristiky každého osvetlenia. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby na jeden m2 priestoru pripadala svietivosť okolo 200 lm. Preto ideálny svetelný výkon potenciálnej stropnej lampy získate jednoduchou matematikou – vynásobením rozlohy konkrétnej miestnosti číslom 200.

Do väčších priestorov väčšie svietidlá alebo stropné lampy s viacerými svetelnými zdrojmi na jednej podstave

Spoločne so svietivosťou je potrebné veľkosti priestoru prispôsobiť aj veľkosť stropnej lampy, teda najmä jej tienidla. Práve to do výraznej miery zvyšuje distribúciu svetla do priestoru. Pre malé miestnosti si môžete dovoliť pokojne lampy s menšími tienidlami, avšak do obývačiek či hál uprednostnite skôr veľkoformátové tienidlá. Prípadne sa rozhodnite pre stropné lampy s prítomnosťou viacerých svietidiel na jednej podstave.

Svetelný zdroj? Dnes už jedine LED

Na výkone stropných lámp sa do významnej miery podieľa aj použitý svetelný zdroj. Súčasným trendom v oblasti osvetlenia je znižovanie spotreby energie svetelným zdrojom a predlžovanie jeho životnosti, čím vás prevádzka svietidiel vyjde finančne výhodnejšie. Práve tento trend dokonale sledujú LED stropné lampy, ktoré sa tešia aj vďaka tejto výhode obrovskej obľube. Okrem toho je svetlo nimi produkované podobné tomu prirodzenému, preto sa podieľajú aj na zabezpečení čo najlepšieho komfortu.

Čo letí vo svete stropných lámp?

Pri výbere stropných lámp samozrejme nesmieme zabúdať ani na dizajn. Čo v súčasnosti letí? Sú to najmä jednoduché línie, biela farba či kov aplikovaný na svietidlách. Svoj interiér však urobíte moderným a odlíšite ho od ostatných aj naozaj výraznou lampou s veľkým, asymetrickým či iným dominantným tienidlom.