Leto, slnko, pláž, more, piesok, drinky, relax, zábava. Je už pre vás nudou takto strávená dovolenka a máte chuť na niečo akčnejšie, no netúžite výlučne len po raftingu či vysokohorskej turistike? Ideálnou voľbou pre vás sú poznávacie zájazdy, v ktorých sa spája príjemné s užitočným, zároveň si užijete oddych a navyše spoznáte nové miesta, ktoré ste doteraz nevideli.

Pre mnoho ľudí je nepredstaviteľné stráviť letnú dovolenku cestovaním, spoznávaním zaujímavých kútov sveta a nevyužiť ju na plnohodnotný oddych v tropickej destinácii ležaním pri mori, v obklopení opálených mužov. Je pravdou, že dovolenka by vám mala dodať sily a mali by ste na nej načerpať energiu zo slnka na celý rok. No na druhej strane, kedy bude ideálnejší čas na spoznanie starých kultúr, historických pamiatok či starobylých uličiek a centier krásny miest?

Cestovné kancelárie ponúkajú spojenie všetkého, čo si len pod pojmom letná dovolenka môžete predstaviť. Ak sa rozhodnete, že svoj relax chcete okoreniť novými poznatkami, určite vás ponuka cestoviek ohúri. Nie je tajomstvom, že na výber je mnoho zájazdov, počas ktorých pár dní ostanete ubytovaný na jednom mieste a užívate si klasickú dovolenku pri mori.

Počas niekoľkých ďalších dní cestujete dopravným prostriedkom, ktorý v niektorých prípadoch predstavuje autobus a v tých luxusnejších je to loď. Ak ste sa rozhodli pre cestný dopravný prostriedok, budete sa musieť častejšie baliť, no vystriedate viacero hotelových komplexov, ktoré si otestujete a v budúcnosti možno aj využijete. V prípade lode je výhodou to, že máte vlastnú izbu priamo na palube, nemusíte sa stále baliť a sťahovať, no nie každému vyhovuje neustály pohyb kopírujúci morskú hladinu, ktorý budete mať prítomný počas celého zájazdu. No na druhej strane, komfort je nepopierateľný.

V dnešnej dobe nie je problémom zaplatiť si zájazd do Číny, vyraziť na výlet do Ameriky alebo prežiť týždeň na Novom Zélande. Všetko závisí len od vašej túžby a v konečnom dôsledku hlavne na výške bankového účtu, pretože bez neho cestovanie ostane, nanešťastie, len nikdy nesplneným snom.

Zásadnou chybou, ktorú väčšina ľudí počas letnej dovolenky pravidelne opakuje, je závislosť na elektronike. Skúste aspoň na tie dva dovolenkové týždne nechať mobily, notebooky a televízory bokom a vychutnávajte si rodinnú či priateľskú atmosféru, čítajte knihy, lúštite si krížovky. Jedným slovom, robte niečo, na čo ste počas roka stráveného v práci nemali čas a čo ste si odopierali. No hlavne robte to, čo vás baví a nenúťte sa nasilu do vecí, do ktorých sa vám nechce.

Dôležité je, aby ste si leto užili. Či už ho strávite doma na záhrade, v autobuse na zájazde, na Slovensku pri jazere alebo v obľúbených horúcich destináciách. Je jedno, aké budete mať okolo seba prostredie, hlavné je to, ako si vyplníte svoj voľný čas. Ak strávite celé voľno pred televízorom, to príliš pamätnú dovolenku asi mať nebudete.

Ak aj nevycestujete za hranice, kancelárie ponúkajú poznávacie zájazdy takisto aj na Slovensku a budete milo prekvapený, koľko skrytých kútov domova ste ešte nevideli a budete hrdý na to, že sa vám to podarilo práve počas letnej dovolenky!