Tohtoročná jeseň nás až doteraz tešila relatívne pekným počasím, ktoré náš príliš nenútilo myslieť na výmenu pneumatík. Ak ste pod jeho vplyvom zabudli na návštevu pneuservisu, urobte tak hneď, ako to bude možné. Prezutím letných gúm za kvalitné zimné pneumatiky totiž zvyšujete svoju bezpečnosť na mokrých či zasnežených cestách.

zimné pneu

Kedy je čas na zimné pneumatiky?

Vo všeobecnosti je odporúčané prezúvať zimné pneumatiky vtedy, keď ranné teploty dlhodobo klesajú pod 7°C. V prvej polovici novembra tohto roku však ranné teploty v nížinách Slovenska atakovali často hodnotu až 15°C, preto boli vodičom zimné pneumatiky v týchto oblastiach prakticky zbytočné. Náhla zmena počasia však spôsobila obrovský nával v pneuservisoch. Nehovoriac o tom, že ak by nás prekvapila snehová nádielka, už od 15. novembra sú v takých podmienkach povinné zimné pneumatiky na všetkých vozidlách.

Ešte pred výmenou si skontrolujte aktuálny stav gúm

Ak ste zimné pneumatiky na vašom aute doteraz neprezuli, čo najskôr si zarezervujte termín v pneuservise alebo sa ich pokúste vymeniť na vlastnú päsť. To však odporúčame len skúseným majstrom. Ešte pred tým sa však uistite, či sú vaše zimné pneumatiky spôsobilé na používanie aj počas tejto sezóny. Skontrolujte si dezén, ktorý by mal mať hĺbku minimálne 4 mm a uskutočnite vizuálnu kontrolu celej plochy pneumatík. Ak počas nej nájdete akékoľvek trhliny vzniknuté pri skladovaní, pneumatiku už neprezúvajte. Mnoho vodičov navyše ani len netuší, že podľa odporúčaní odborníkov by sa nemali používať gumy staršie ako 6 rokov. Výrazne sa totiž zhoršujú ich jazdné vlastnosti.

Tip na kvalitné zimné pneumatiky za bezkonkurenčnú cenu

V prípade, že vaše zimné gumy nie sú spôsobilé na ďalšie používanie, rýchlo sa rozhliadnite po ponuke obchodov či eshopov a pokúste sa v nej nájsť kvalitné zimné pneumatiky ideálne pre vaše vozidlo. Zaujímavým tipom na gumy pre bežných šoférov je klasika, ktorú predstavujú zimné pneumatiky Matador, konkrétne model M54 Sibir Snow. Ten garantuje vysoký záber aj na snehovom podklade, bezproblémové brzdenie a vysokú bezpečnosť aj pri jazde na mokrom povrchu. Za naozaj bezkonkurenčnú cenu ho nájdete v internetovom obchode Pneushop.sk, a to vo viacerých veľkostných prevedeniach.