Zdravie

Zápal močových ciest – zatočte s nim! A poriadne!

Zápal močových ciest snáď už položil každého z nás. A ak nie, tak potom patríte k tým šťastným kúskom populácie. Nepríjemná bolesť, časté nutkanie na močenie a následné pálenie či rezanie pri ňom, niekedy sprevádzané aj horúčkou. Zápal močových ciest patrí medzi pomerne časté ochorenia, ktoré postihujú viac ženy ako mužov. Ak už vás však postretne, buďte na neho pripravený. Čo na túto „pliagu“ zaberá najlepšie, čomu sa treba vyvarovať, ako mu predchádzať a aká zázračná potravina s ním zamáva sa dozviete práve tu!

Kde sa vzal…

Vo väčšine prípadov spôsobujú infekciu močových ciest mikroorganizmy, najmä baktérie, ktoré sa uchytia v rôznych častiach močového traktu a spôsobia nepríjemný zápal. Ak ste už v minulosti zápal prekonali, buďte veľmi opatrní, lebo je dosť možné, že sa objaví znova. Najmä vtedy, ak predchádzajúci zápal nebol dobre preliečený. Najčastejšie sa stretávame s infekciou dolných močových ciest, a to močového mechúra (cystitídou) a močovej rúry. Ak sa mikroorganizmi dostanú až do horných močových ciest, môžu vyvolať zápal obličky a obličkovej panvičky.

Dôležitá prevencia

Zápal močových ciest je veľmi nepríjemné ochorenie a ani neviete a prekvapí aj vás. Takisto veľmi ľahko predchádza do chronickej podoby, preto je veľmi dôležité sa chrániť. Je nutné dodržiavať pravidelný pitný režim a posilňovať imunitu. Chráňte sa pred zbytočným prechladnutím a radšej sa teplejšie oblečte, než aby ste prechladli. Neposúvajte návštevu toalety, nezadržiavajte moč a choďte okamžite na toaletu. Vyhýbajte sa intime sprejom a dbajte na hygienu intímnych partií. Užívajte extrakt z brusníc a to najmä vtedy, ak sa jedná o opakovaný zápal.

Keď lekár ešte nie je potrebný…

Ak spozorujete prvé príznaky zápalu močových ciest, neváhajte a začnite so samoliečbou. Pite veľa tekutín. Najvhodnejšie sú ovocné a zeleninové šťavy, pretože poskytujú organizmu potrebné vitamíny a minerálne látky, ktoré bojujú s infekciou. Obzvlášť účinná je nesladená šťava z brusníc, ktoré sa považujú za jedného z najlepších prírodných liečiteľov. Nedovolia baktériám usadiť sa na stenách močových ciest. Takisto sa odporúča piť dostatočné množstvo čaju. Môžete zvoliť už namiešané urologické čaje alebo siahnuť po jednotlivých bylinkách. Vhodné sú bylinky s diuretickým účinkom. Medzi tie najúčinnejšie patria listy brezy previsnutej, vňať zlatobyle obyčajnej, listy medvedice lekárskej alebo koreň puškvorca obyčajného. Bylinky môžete piť samostatne, ale aj miešať. Chorý organizmus treba prepláchnuť, čo znamená, že musíte vypiť minimálne liter čaju denne striedavo s vodou a šťavami. Dôležité je upraviť aj svoj jedálny lístok. Zvýšte prísun vitamínu C, ktorý zabraňuje množeniu baktérií vďaka kyslému prostrediu vytvorenom v močových cestách.

Čomu sa vyhnite

Vypustite načas dráždivé potraviny, medzi ktoré patria polotovary, syry, čokoládu, korenené jedla. Zabudnite tiež na kofeín, alkohol a cigarety. Tie váš stav môžu len zhoršiť. Vypustite aj sýtené nápoje ako sú minerálne vody, pivo a iné bublinkové nápoje. A takisto by ste mali obmedziť príjem múčnych výrobkov a bieleho pečiva. Obsahujú veľké množstvo cukrov a tukov a tie zápalu nerobia dobre.

Na záver už iba dodať, aby sa vám zápaly akéhokoľvek druhu vyhýbali oblúkom. A keď už sa dostavia, tak nech nad nimi zvíťazíte!

Foto: pixmac.sk, jdxyw – flickr