Zdravé kosti a zrak, odolnosť organizmu voči infekciám aj to je zásluha vitamínu A!

Naše telo je dokonalý vynález. K správnemu fungovaniu však nevyhnutne potrebuje potrebné látky v podobe bielkovín, tukov, sacharidov a samozrejme vitamínov a minerálov. Položme si ruku na srdce, vieme čo naše telo vyžaduje, aby mohlo vykonávať všetky svoje funkcie? Ak odpoveď znie neurčito a chcete sa dozvedieť viac, dovoľte, aby som vám predstavila jeden z dôležitých vitamínov – vitamín A, nazývaný aj karotén.

Spolu s vitamínmi D, E, K patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Objavený bol v roku 1913. Môžeme ho nájsť v potravinách živočíšneho pôvodu ako je pečeň, mliečne výrobky, žĺtko či morské ryby. V spomínaných potravinách sa nachádza jeho aktívna forma, pre ktorú je zaužívaný aj názov retinol. Naše telo je schopné vyprodukovať ho aj provitamínu vitamínu A, nazývaného betakarotén. Provitamín sa nachádza v rastlinných zdrojoch ako je žlté a červené ovocie a zelenina.

Už od malička je nám vštepované, že významným zdrojom tohto vitamínu je práve mrkva. Vitamín je dôležitý pre kostnú stavbu, pomáha telo ubrániť sa voči infekciám a je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho zraku. Ničí sa varením a je citlivý na svetlo a vzduch. Odporúčaná denná dávka je 700 mikrogramov, pričom počas tehotenstva a dojčenia treba jeho príjem zvýšiť. Nedostatky tohto vitamínu spôsobujú poruchy zraku, v akútnych prípadoch až slepotu.

Pre ženy z hľadiska krásy je dôležitý pre udržiavanie peknej pleti, vlasov a zubov. Môžeme ho nájsť aj v liečivých rastlinách, ako je divá ruža, nechtík, žihľava, baza čierna, skorocel či petržlenová vňať. Blíži sa leto a každá z nás chce byť krásne opálená. Preto je dôležité počas slnečných dní dopĺňať množstvá tohto vitamínu. Ak pridáme správne kozmetické prípravky, ktoré obsahujú spomínaný vitamín výsledok bude určite stáť za to. Vhodné je nasadiť tento vitamín už pár týždňov pred intenzívnym slnením a odmenou vám bude hnedá a zdravá pokožka.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!