Zatepľovanie objektov sa v posledných rokoch stalo doslova nevyhnutnosťou. Výrobcovia sa predbiehajú v ponukách efektívnych a cenovo dostupných zatepľovacích systémov. Štatistiky udávajú zaujímavé zistenia. Viete o tom, že až 1/3 tepla unikne cez nezateplené múry?

Zatepľovanie teda prináša okrem perfektného vizuálneho efektu predovšetkým skvelé úžitkové vlastnosti. Ako hlavné prednosti zatepľovania sa udávajú dôvody, akými sú úspora nákladov na vykurovanie a ochrana pred vplyvom počasia. To znamená, že v lete nás chránia pred vonkajším teplom a v zime pred mrazom. Cenovo výhodnejšie sú polystyrénové dosky, ktorým sa však v poslednom čase vyčíta viacero nedostatkov. Nedávno sa v tlači objavili správy, ktoré hovorili o problémoch chemickej stálosti a horľavosti polystyrénu. Z radov odborníkov sa ozývajú hlasy, ktoré jednoznačne preferujú minerálnu vatu, ktorá je drahšia, ale má viacero výhôd týkajúcich sa akustických, tepelných a izolačných vlastností.

Súčasné moderné zetepľovacie systémy sa delia na fúkané tepelné izolácie, odvetrané systémy a kontaktné systémy. Najviac používané sú kontaktné zatepľovacie systémy. Zatepľovanie minerálnou vatou alebo polystyrénovými doskami prebieha obdobným postupom. Skladá sa zo štyroch vrstiev, konkrétne spojovacej, tepelnoizolačnej, výstužnej a povrchovej. Teda, na murivo sa nanesie lepiaca a armovacia malta, na ktorú zatepľovacími rozperkami pripevníme polystyrén alebo minerálnu vatu. Na tenkú vrstvu lepidla sa nanáša armovacia mriežka, na ktorú sa opäť navrství tenká vrstva armovacej stierky. Nakoniec príde na rad penetračný náter a fasádna omietka.

Ako sa uvádza v úvode, jednotliví výrobcovia sa snažia zlepšovať jednotlivé súčasti zateplenia a tak získať konkurenčnú výhodu. V súčasnosti prebieha najmä výrazná cenová konkurencia. Výrobcovia sa snažia prilákať zákazníkov rôznymi zľavami či akciovými ponukami a darčekami.

Ak ste sa rozhodli pre zateplenie svojho príbytku, vyberajte si známe systémy, ktoré sú certifikované. Hrúbka minerálnej vaty alebo polystyrénu závisí od tepelnoizolačných vlastností použitého stavebného materiálu. Všetko potrebné vám však vysvetlí vybraný dodávateľ. Nechajte si urobiť viacero cenových ponúk, zvážte jednotlivé prednosti a vyberajte. Nedovoľte, aby cena bola jediným kritériom výberu.