Zastavte sa. Prestaňte sa na chvíľu naháňať za prácou, vypnite hlavu od povinností a len tak buďte. Je to jednoduché? Bohužiaľ, nie je. Myšlienky len tak behajú od jedného naplánovaného stretnutia k domácim prácam, povinnostiam s deťmi či problémom vo firme. Je naozaj veľmi náročné dovoliť hlave vypnúť a prinútiť ju odpútať sa od všetkého, čo sa deje okolo. Avšak, tu hovoríme doslova o časovanej bombe, ktorá nie je udržateľná a raz vybuchne. Kedy? Keď to budete najmenej čakať.

Nepodceňujte oddych

Ak váš diár praská v švoch, neviete, kde by ste vložili kávu s kamarátkou či posedenie pri večeri s partnerom, je niečo naozaj zlé. To, aby ste si museli plánovať čas na seba prekračuje hodnoty zdravia, ktoré by malo byť pre vás prvoradé, a to ako psychické, tak aj fyzické. Nezabúdajte ani na jedno z nich. Práca nás tak pohlcuje, že nedodávame organizmu potrebný oddych. Uvedomte si však, že telo je len jedno a nedokáže udržiavať nátlak donekonečna. Aj ono potrebuje vydýchnuť a načerpať nové sily.

Menej je niekedy viac

Organizmus je však tak prefikaný a hrá v podstate vašu hru, že vám bude dávať len indície na to, že niečo zlé a nepríjemné sa blíži. A ak vy dostatočne rýchlo nezareagujete a nepovolíte z šialeného tempa, prehrali ste. Buď začnete byť nervózna a neznesiteľná pre svojich najbližších, alebo začnete pociťovať nezadržateľný stres. V tom horšom prípade príde fyzická slabosť, ktorá vás úplne odstaví od všetkých naplánovaných povinností v diári. A možno až vtedy si uvedomíte, že je na čase sa zastaviť a starať sa viac o seba.

V žiadnom prípade sa nesnažte s vaším telom bojovať a dokazovať mu, že vy ste tu pánom, pretože vám ukáže svoju dvojnásobnú silu a vy ostanete na PN-ke aj dva týždne. A potom len zažijete pracovný stres. Niekedy je lepšie naučiť sa povedať nie určitým povinnostiam, ako skončiť neschopná robiť všetky z nich. Nežeňte sa za peniazmi a úspechom na úkor zdravia. Doplatíte na to. Veď čas strávený s rodinou a starostlivosťou o seba samú sú najkvalitnejšie.

Foto: pixabay.com