Dnešní ľudia majú často nedostatok spánku, alebo je ich spánok nekvalitný. Množstvo povinností, ktoré musíme denne vyriešiť, kopec stresu a pramálo času – aj to sú dôvody, prečo mnohí z nás chodia do postele neskoro a aj po uložení sa na spánok majú problémy zaspať či prespať pokojne celú noc.

Zdravý spánok však je dôležitejší, než by ste možno čakali. Nejde len o to, že sa pri jeho nedostatku cítime nepríjemne, sme celý deň unavení, malátni a nalievame sa jednou kávou za druhou. Zlá kvalita spánku má vplyv aj na našu výkonnosť a pre dámy bude iste zaujímavý fakt, že nedostatok spánku vplýva aj na ich krásu.

Začína to matracom
Kvalita spánku do veľkej miery závisí od toho, na čom spíme, teda na akom matraci. Práve matrace sú niečím, na čom sa šetriť neoplatí, pretože na nekvalitný matrac môžeme doplatiť nespavosťou a zdravotnými problémami (bolesti chrbta, krku a v dôsledku toho aj bolesti hlavy a ďalšie ťažkosti).

Výber správneho matraca by mal byť teda pre dnešného človeka dôležitou úlohou, ktorú nemožno brať na ľahkú váhu.

Aký je správny matrac?
Správny matrac musí zohľadňovať niekoľko skutočností. Musí byť jednak dostatočne veľký pre danú osobu (odporúča sa o 20 cm dlhší matrac ako je výška človeka) a priestranný (aspoň 90 cm do šírky, pri dvojlôžku minimálne 80 cm pre jedného).

Okrem toho musíme brať do úvahy aj tvrdosť matraca. Príliš mäkké matrace sa môžu zdať na prvý pohľad príjemné a pohodlné, no nie sú z hľadiska zdravia až také vhodné. Optimálne sú matrace so strednou tvrdosťou. Aby ste si vedeli čo najlepšie vybrať, vyskúšajte si pred kúpou tvrdosť matraca tým, že si naň ľahnete. Ak sa neviete rozhodnúť, možno bude pre vás vhodný matrac, ktorý má na každej strane rozdielnu tvrdosť a môžete si ho tak obracať podľa vašich aktuálnych potrieb a chuti.

Matrace tiež bývajú rozdelené podľa toho, pre akú hmotnosť sú určené, preto si pri výbere všímajte aj tento údaj.

Kvalitný matrac musí však spĺňať ešte viac kritérií. Určite si treba všimnúť aj jeho poťah. Vyberajte si matrace so snímateľným poťahom, ktorý sa dá jednoducho vyprať v práčke. V neposlednom rade by mal byť matrac vyrobený z materiálov, ktoré zaručujú dobrú vzdušnosť, termoregulačné vlastnosti a zároveň dostatočnú tvrdosť.

Muži sú z Marsu a ženy z Venuše?
Možno poznáte toto tvrdenie, ktoré hovorí o tom, že muži a ženy pochádzajú z iných planét. Nech už si o tom myslíte čokoľvek, je pravdou, že mužské a ženské telo je odlišné. Tieto odlišnosti by mal zohľadňovať aj matrac. Niektorí výrobcovia matracov preto majú vo svojej ponuke aj matrace určené zvlášť pre pánov a pre dámy. Ide o matrace s takzvanou zónovou tvrdosťou, teda také, ktoré majú po celej dĺžke zóny rozdielnu tvrdosť, vďaka čomu je dosiahnutá perfektná prispôsobivosť tvaru tela. Tvrdosť zón vychádza z anatómie ľudského tela.

Anatomické vankúše
A keďže k spánku neodmysliteľne patrí aj vankúš, nie je na škodu zaobstarať si tiež kvalitný anatomický vankúš, ktorý sa postará o správnu polohu vašej krčnej chrbtice.

Pre zdravie sme dnes ochotní urobiť veľa. Kupujeme drahé vitamíny, dbáme na stravu, no na zdravý spánok často zabúdame. Preto ak ešte nespíte na kvalitnom matraci, určite je načase túto chybu napraviť. Vďaka kvalitnému matracu bude váš spánok zdravý a pokojný, čo sa v konečnom dôsledku prejaví aj na kvalite vášho života.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!