HorolezectvoČudujem sa, prečo nás ženy neposlali na Zem s lukom, šípom a nejakou tou legalizovanou zbraňou. Nie, nepochytili ma žiadne (samo)vražedné chúťky, len premýšľam nad tým, akú ťarchu nesie dennodenne každá dáma na pleciach. Nevyžaduje sa od nás len zvodný úsmev, sexi účes a byť, ale aj nebyť oblečená, no popri zvŕtaní pri sporáku máme pod palcom svoj kariérny rebríček a presne vieme, kde manžel opäť nechal pohodené okuliare. Také sme my ženy. Sme ženy – zápasníčky!

Od skorého rána zápasíme najprv s podkladovým mejkapom, potom celozrnnou stravou, neskôr s ufrflaným šéfom a večer, keď nám, samozrejme, sily musia stačiť, vymýšľame vtipnú slohovú prácu pre nášho školáka. Pravdepodobnosť, že by večeru nachystal a nielen ju zjedol ocino, je oveľa nižšia ako možnosť výhry jackpotov na automatoch. A tak nás – zúfalé manželky, začína viac lákať svet hazardu a riskantných rozhodnutí ako víkendový wellness pobyt.

Aj keď dnešným svetom hýbe emancipácia, to ešte neznamená, že namiesto vyznania lásky, a to nielen na svätého Valentína, sa cítime spokojnejšie za stolom, kde pod hŕbou papierov už nevidieť ani na našu spoločnú rodinnú fotografiu. Finančné zabezpečenie rodiny má rovnako na starosti žena, ako aj muž, teda spoločenská významnosť nejestvuje, ale uprednostňuje sa rovnocennosť.

Byť úspešnou, bohatou a dívať sa na to, ako si deti spokojne líhajú do postelí, je snom každej z nás. Každej zápasníčky, ktorá každým dňom viac a viac riskuje. Riskuje predovšetkým zdravie, veď len do noci vysedáva nad dokumentáciou, ťuká do klávesnice a nenápadne popíja kofeín. Riskuje spokojné rodinné zázemie. Prečo by mala vziať deti na prechádzku do parku, keď tam môžu ísť aj samy?

Úspech, kariéra a blahobyt sú správnou voľbou, no len v medziach zdravého úsudku. Nerobme to, na čo nemáme ani síl, ani referencií. Zbytočne sa nezahrávajme s ohňom, ak nie sme z azbestu a nemáme sedem alebo až deväť životov ako mačka. Od zodpovednosti za rodinu, samostatnosti a sebestačnosti je len krok k risku, ktorý nie vždy znamená zisk.

Hazard je skôr zárukou pádu než vzostupu, úrokom za neúspešnú hru sú nielen hmotné veci, ale aj nepodplatiteľné hodnoty života. Úlohou ženy zápasníčky nie je stáť v dlhom rade a tipovať zápasy v Tipsporte, ale byť v každom čase aj nečase šarmantnou dámou, senzačnou manželkou a nenahraditeľnou matkou. Ženou, o ktorú sa pobijú všetky dokonalé aj nedokonalé konkurencie.

Foto: pixmac.sk, mind on fire – flickr