Domov je miesto, kde človek trávi najviac svojho času. Tam oddychuje, a po ťažkom pracovnom dni načerpáva novú energiu na ďalší deň, takže je dôležité, aby sa vo svojom dome cítil pohodlne a útulne. Na pocit spokojnosti a celkovej pohody každého človeka vplývajú aj vo veľkej miere farby použité v dome či byte. Trendy už nenájdete len v módnom oblečení, ale už aj v bývaní, kde už dávno neplatí, že obyčajné biele steny sú „in“, ale interiér s farebnými plochami.

Farby majú veľký vplyv na človeka, zaručujú harmonické prostredie, v ktorom sa cíti dobre. V súčasnosti je farbené spektrum veľmi široké, človek si môže vybrať buď z teplých – červená, žltá, oranžová alebo studených farieb – modrá, zelená. Každý farebný odtieň má určitú symboliku a svoj charakter, a možno ho použiť v interiéri tak, aby sa docielila harmónia miestnosti.

Farebné módne trendy hovoria o pastelových farbách, ktorými možno zvýrazniť určité plochy či časti interiéru alebo o premiešaných farbách. Samozrejme, nielen tu si treba dávať pozor na ich kombinácie, ak chcete vo svojom byte použiť pastelové farby, dopĺňajte ich predovšetkým prírodnými materiálmi.

Biela a iné odtiene svetlej farby opticky zväčšujú priestor, predstavujú čistotu, preto je dobré ich použiť na podlahu napr. v malej predsieni. Tmavé farby je naopak dobré použiť na veľké miestnosti, čím tak opticky znížite strop či skrátite miestnosť. Pri ich voľbe si ale treba dávať pozor! Pôsobia intímnejším dojmom a u niektorých vyvolávajú až pocit smútku, stresu či depresívnu náladu. Studené farby vyvolávajú zase pokoj, miernosť a celkovú harmóniu. Tieto farby by sa mali použiť na miestnosti, ktoré sú obrátené k juhu alebo západu, kde slnko praží do okien, čím takto znížite teplotu. Ak chcete farby, ktoré vás nabijú energiou a dodajú radosť zo života a optimizmus, zvoľte si teplé farby ako oranžovú, žltú či červenú, ktorá je navyše aj symbolom vášne a lásky. Červenú farbu voľte opatrne hlavne v kuchyni, ak sa snažíte dodržiavať zásady zdravej výživy, keďže má táto farby tiež schopnosť povzbudzovať chuť do jedla. Ak chcete „prehriať“ studenú miestnosť, kde sa slnko neukáže, použite teplé farby.

Pri zvolení si farebných odtieňov sa treba na interiér pozerať ako na celok. V miestnostiach máte rôzne doplnky ako koberce, záclony, kvetináče, obrazy a iné. Doplnky by mali ladiť spolu a spolu s interiérovými farbami vytvárať jeden celok. Nie je dobré použiť v jednej miestnosti viac ako tri farby, aby to na človeka nepôsobilo „chaoticky“ a tiež treba opatrne narábať s výraznými a nápadnými vzormi, aby sa človek v takej miestnosti cítil dobre.

V súčasnosti si mnoho ľudí volí farby pre jednotlivé interiérové miestnosti podľa najnovších trendov. Ale pred farebnými módnymi trendami je rozhodujúci váš pocit, ako na vás jednotlivé farby pôsobia, pretože každý sa cíti lepšie v inej farbe. Preto dajte na svoju intuíciu, a príp. sa dajte inšpirovať týmto článkom. V prvom rade platí, že na každého určitá farba pôsobí odlišne, takže záleží na osobnej povahe človeka, aké farby si zvolí pre svoj interiér.

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!