Naše oči sú každý deň vystavované mnohým škodlivým vplyvom. V lete ostré slnko či v zime chladný vietor neprispievajú k nášmu zdravému videniu. Jedným z najväčších nepriateľov zraku je počítač, ktorý nám zhoršuje ostré videnie ak pri ňom trávime množstvo času denne. Takisto čítanie pri nedostatočnom osvetlení namáha zrak, čím sa prispieva k jeho zhoršovaniu. Takže milé dámy, zaostrite poriadne, ponúkame vám niekoľko tipov, ako si ten svoj uchrániť čo najlepšie.

Ako na to?
Vedeli ste, že pod neostré videnie sa vo veľkej miere podpisuje fajčenie? Preto cigarety bokom ak nám záleží na zdraví. Radšej siahnuť po zdravom jedle obohatenom o antioxidanty, najmä betakarotén a vitamíny A a E. Výborné je konzumovať ryby, ale tiež špenát, kapustu či hrášok.

Zrak si môžeme uchrániť aj dostatočným množstvom svetla pri práci. Ak sa venujeme čítaniu alebo inej činnosti kde ho namáhame, dôležité je mať dostatok svetla. Teda žiadne čítanie pri pouličnom osvetlení.

V lete je potrebné nosiť slnečné okuliare, ktoré nám chránia oči pred škodlivým slnečným žiarením. Na trhu sú dnes rôzne typy pre všetky druhy tváre, výhovorka, že nám okuliare nepristanú naše oči neochráni. Hlavnou zásadou ostáva nepozerať priamo do slnka. Je to veľmi nebezpečné.

Aj keď to dnes bez počítača hádam ani nie je možné, mali by sme sa usilovať o zredukovanie jeho škodlivého vplyvu na náš zrak. Počítač je jedným z najhlavnejších faktorov, ktoré poškodzujú naše videnie. Naše oči nám určite budú povďačné, ak vymeníme sledovanie internetu za prechádzku do prírody a pohľad na jej krásu.

Nie všetko sa dá ovplyvniť
Mnoho očných chorôb môžeme získať dedičnosťou. Od krátkozrakosti až po závažné ochorenia. Vtedy sa aj napriek správnej životospráve a dôslednej ochrane zraku problémom nevyhneme. Napriek tomu pri menej závažných ochoreniach existuje riešenie. Laserové operácie dnes umožňujú slabozrakým opäť vidieť bez použitia okuliarov. Ide o krátky zákrok v lokálnej anestézii, ktorým sa docieli zlepšenie videnia, ako aj odstránenie dioptrií.

Ak však netrpíme poruchami zraku v dôsledku dedičnosti a boli sme obdarení zdravým videním, chráňme si ho a udržiavajme tak dlho, ako sa len dá. Je to totiž jeden z najdôležitejších ľudských zmyslov, ktorý máme.