Väčšina známych ľudí zo šoubiznisu si necháva svoje zuby skrášliť. Okrem ich vyrovnania je najčastejšou úpravou bielenie. Krásny zvodný žiarivý úsmev by chcela mať každá žena, tak prečo sa aspoň raz necítiť ako v rozprávke? Dnes vybieliť zuby nepredstavuje pre dentistov absolútne žiaden problém. Je však táto metóda vhodná pre všetkých?

Vybieliť alebo nie?

Pod zmenu sfarbenia zubnej skloviny sa podpisuje viacero faktorov. Najznámejšie sú fajčenie či pitie kávy, ale aj časté podávanie antibiotík v detskom veku alebo dedičnosť. Ak náš úsmev neoslňujú žiarivé zuby, môžeme sa rozhodnúť pre ich chemické bielenie. To sa vykonáva v zubnej ordinácii pomocou bieliaceho gélu. Samotný úkon trvá maximálne pol hodinu v závislosti od použitia toho- ktorého bieliaceho gélu, ako aj samotného procesu. Chemické bielenie sľubuje zmenu až o niekoľko odtieňov, samozrejme čím väčší rozdiel v odtieni, tým drahší úkon. Vykonáva sa iba na zdravom a ošetrenom chrupe. Je však takéto bielenie zubov vhodné pre každého?

Bieleniu by sa mali vyhnúť najmä ľudia, ktorí majú problémy s chrupom. Ide najmä o problémy ako je paradentóza, zapálené ďasná, často ošetrovaný chrup plombami, odoprieť by si ho mali aj tehotné ženy.

Nepríjemné prekvapenie

Ak sa po skrášľovacom úkone objavia isté problémy, ktoré ste predtým nemali, nerobte paniku. Je to normálny jav, ktorý zo sebou bielenie prináša. Niekedy totiž po úprave dochádza k tŕpnutiu zubov a ich zvýšenej citlivosti. Ďasná sa môžu takisto zapáliť, prípadne môže dôjsť k vypadávaniu plomb. Pri správnej technike, šikovnosti a odbornosti zubára by sa však tieto problémy nemali vôbec objaviť.

Vybieliť zuby je možné takisto pomocou rôznych bieliacich zubných pást, ktoré sú dnes dostupné v rozsiahlej ponuke. Tie ale neprinesú taký výsledok, ako to sľubujú reklamy. Pamätajte na to, že tieto pasty sú určené iba na jemné očistenie vašich zubov od dočasného zažltnutia po káve alebo iných jedlách. Upravia odtieň vašich zubov na pôvodný, ktorý máte daný dedičnosťou. Ak nie je žiarivo biely, veľké zázraky nečakajte.

Farebnej kráse vašich zubov môžete dopomôcť aj vy sama. Stačí obmedziť napríklad pitie kávy, zeleného alebo čierneho čaju, červeného vína či fajčenie cigariet. Takto môžete ušetriť množstvo peňazí za bieliacu krásu, stanete sa krajšou a zdravšou.

Ilustračné foto na titulke – pixabay.com