Kariéra

1. máj – Sviatok práce

Sviatok práce…takmer každý vie priradiť k tomuto sviatku dátum, ale len málokto pozná jeho podstatu. Pre školákov, ale aj pre nás dospelých v súčasnosti znamená 1. máj predovšetkým voľný deň bez školských a pracovných povinností. Vieme však ako a prečo tento deň vznikol?

Sviatok práce sa oslavuje od roku 1890. Rozhodnutie o vyhlásení 1. mája za sviatok sa uskutočnilo 20. júla 1889 v Paríži. Odvtedy sa stal sviatkom pre všetkých pracujúcich ľudí na svete. Aké historické udalosti predchádzajú tomuto rozhodnutiu? V druhej polovici 19. storočia ľudia pracovali v katastrofálnych podmienkach. Robotníci pracovali v továrňach najmenej 12 hodín denne, nehovoriac o mzdovom ohodnotení, ktoré bolo viac než podpriemerné. Pracujúci nemali nárok na dovolenku či víkendy. 1. mája 1886 došlo ku generálnemu štrajku, do ktorého sa zapojili robotníci na celom území USA. Napriek tomu, že demonštrácie mali pokojný priebeh, polícia tvrdo zakročila. Boli zastrelení najmenej dvaja ľudia. To spôsobilo vlnu nepokojov a následne boli ranení a usmrtení nielen demonštranti, ale aj samotní príslušníci polície. Nasledovalo hromadné zatýkanie. Dospelo to tak ďaleko, že piati ľudia boli odsúdení na trest smrti. Nepomohli ani početné protesty verejnosti a 11. novembra 1887 boli štyria z odsúdených popravení.

Po vzniku ČSR bol u nás 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Urobil tak prezident Masaryk v roku 1919. V tomto období mali oslavy 1. mája úplne iný charakter ako je to v súčasnosti. V prvých desaťročiach sa oslavy niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a snaha o lepšie pracovné podmienky pre pracujúcich. Sviatok práce začala neskôr oslavovať aj cirkev. Od roku 1955 ho zasvätila sv. Jozefovi Robotníkovi. Neskôr 1. máj ako sviatok začali zneužívať komunisti, ale i fašisti.

Dnes už tento sviatok ľudia nevnímajú tak ako v prvých rokoch jeho vzniku. V súčasnosti tento deň väčšinou využívajú politici na svoju propagandu a my ,,smrteľníci“ si ani neuvedomujeme, že 1. máj je o niečom úplne inom. Vnímame ho ako voľný deň buď v strede týždňa alebo ako predĺžený víkend. Keď Sviatok práce vyjde na sobotu, či nedeľu, tak ako tohto roku, ani ho poriadne neregistrujeme.

Foto: Wikipedia.org