Je nenápadný, cenovo dostupný a o jeho úžasných účinkoch na zdravie sa hovorí už roky. Pochádza z ľanových semien, ktorých lisovaním za studena udržuje živiny v pôvodnej forme, a tak je vhodný na konzumáciu. Odborníci ho považujú za elixír zdravia, ktorý vás ochráni dokonca aj pred rakovinou.

Niečo málo o ľanovom oleji

Ľan patrí medzi plodiny, ktoré nájdete skôr v chladnejších klimatických podmienkach. Už v minulosti ju uctievali pre jej rozmanité využitie. Poznáme dva druhy ľanových semien, a to hnedé a žlté. Ľanový olej sa extrahuje z oboch semien a má žltkastú farbu. Pri skladovaní je vhodné udržiavať ho v tme a v chlade.

Pozitívne účinky na vaše zdravie

Ľanový olej je bohatý na omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Okrem toho obsahuje aj lignany, čo sú silné antioxidanty. Takisto má vysoké množstvo kyseliny alfa-linolovej a kyseliny linolovej.

Čo sa týka zdravotných výhod, je výborným doplnkom výživy. Ľanové semená sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu, čím sú vhodné pre ľudí s problémami so zápchami. Sú totiž akýmsi prírodným preháňadlom.

Vďaka svojmu protizápalovému účinku sa ľanový olej používa na zmiernenie rôznych bolestí a dokonca znižuje riziko osteoporózy. U žien pomáha vyrovnávať hormonálne hodnoty. Nemecká biochemička Dr. Budwig objavila metódu, vďaka ktorej si za pomoci ľanového oleja a tvarohu môžete liečiť mnohé chronické ochorenia.

Ľanový olej ako potravina

Ľanový olej sa môže používať ako zložka vašich jedál. Môžete ju pridať do receptov ako spojivo či dokonca použiť aj na prípravu nápojov.

Dajte si ale pozor. Ľanový olej nikdy nepoužívajte ako olej na varenie. Je to jeden z tých olejov, ktoré by sa mali používať iba na hotové jedlá, nikdy pri príprave jedál. Jeho zahrievaním sa z neho totiž začnú vyparovať látky, ktoré sa zmenia na rôzne škodliviny.

Využijete ho aj v domácnosti

Varený ľanový olej má niekoľko špeciálnych vlastností, vďaka ktorým je vhodný aj na priemyselné použitie. Používa sa napríklad na lakovanie dreveného nábytku. V porovnaní s inými produktmi ide o lacnú verziu ochrany dreva a drevených výrobkov. Drevu dodáva zároveň aj lesk.

Je odolný voči vode, a tak ochráni materiál pred vodou. Kovové výrobky zasa chráni pred koróziou. Ak máte doma napríklad kožený gauč, pár kvapkami ho viete očistiť, čím koža ostane mäkká a zároveň chránená pred vlhkom a plesňami.

Možnosti využitia ľanového oleja sú naozaj pestré. Vyskúšajte pozitívne účinky tohto oleja, nedáte naň dopustiť.