Nosiť okuliare už dávno nie je niečo, čomu sa môže niekto smiať. Okrem toho, že pomáhajú lepšie vidieť, sú okuliare aj štýlovým  módnym doplnkom, ktoré vo veľkej miere využívajú aj známe osobnosti. Hodia sa skutočne každému. Teda len vtedy, ak si vyberiete tie správne. Ako na to?

Základné pravidlo

Každá očná optika má v ponuke mnoho druhov okuliarov, stačí len vedieť, ktoré si vybrať. Aj nosenie okuliarov má svoje pravidlá. To úplne základné je veľmi jednoduché – vždy vyberajte taký rám, ktorý má opačný tvar, ako je tvar vašej tváre. Takže ak máte tvár štvorcového typu, hranaté okuliare to len podčiarknu, upozornia na to a to nemusí vyzerať dobre. Na pamäti majte aj veľkosť tváre. Ak máte malú tvár, na veľké rámy rovno zabudnite. Poďme sa pozrieť na jednotlivé typy tváre.

Štvorcová tvár

Aby ste vyvážili líniu očí a kontúr tváre, zabezpečte si okuliare, ktoré sú širšie a nemajú ostrejšie hrany. Tvári bude lichotiť oblý tvar alebo okuliare mačacieho typu. Skvelo vám budú sedieť aj okuliare bez spodného rámu.

Okrúhla tvár

Ak máte okrúhlu tvár, tak určite vám nie sú neznáme problémy napríklad so zladením účesu a podobne. S okuliarmi sa však nemusíte báť. Tvár potrebujete pretiahnuť a k tomu vám dopomôžu úzke hranaté rámy. Siahnuť môžete aj po obdĺžnikových a nemusíte sa obávať ani farieb.

Srdcovitá tvár

Hoci možno bojujete s vysokým čelom, srdcovitú tvár vám musí každý závidieť. Pokiaľ siahnete po ľahkých a oblých rámoch, dokonca s okuliarmi vyriešite aj problematické vysoké čelo. Pri výbere sa poobzerajte najmä po hravých, jednoduchých a vzdušných okuliaroch, ktoré zjemnia váš vzhľad. Taktiež sa vyhnite výrazným farbám.

Ak si však stále neviete rady s výberom, navštívte kvalitnú očnú optiku a personál vám s výberom toho správneho tvaru určite poradí.

Foto: Bigstockphoto.com