Pred odletom na dovolenku nezaujmite všetku pozornosť len na atraktívne miesta vo vašej vysnívanej destinácii. Aby ste sa po bezpečnostnej kontrole na letisku necítili sklamane, preštudujte si zoznam zakázaných predmetov v lietadle. Pripravili sme pre vás všeobecný prehľad toho, čo si nesmiete brať ani do zapísanej, ani do príručnej batožiny.

Na dovolenku sa snažíme prichystať v dostatočnom predstihu a na nič nevyhnutné nezabudnúť. Nie je však na škodu aspoň dvakrát batožinu skontrolovať. Predídete tak zbytočným komplikáciám už na samotnom letisku. Určite by nebolo nikomu príjemné, zanechať po bezpečnostnej kontrole viac ako polovicu pribalených vecí. Zoznam zakázaných predmetov v lietadle sa rôzni aj v závislosti od danej prepravnej spoločnosti. Všeobecné nariadenia sme v jednoduchosti skompletizovali, aby sa vám o to ľahšie chystala batožina.

Týmto prehľadom sa teda uchránite pred napomínaním zo strany pracovníkov bezpečnostnej kontroly a aj si systematickejšie vytvoríte vlastný zoznam potrebných vecí. Možno vás prekvapí, aký ľahký dokáže byť potom cestovný kufor aj tých náročnejších dovolenkárov.

Pravidlá prepravy tekutín podliehajú striktnému prerozdeľovaniu

Nasledujúce informácie ohľadom prepravy tekutín sa vzťahujú na letecké spoločnosti v rámci štátov EÚ. Tu však treba zdôrazniť, že preprava tekutín, tekutej a gélovej kozmetiky sa obmedzuje vzhľadom na príručnú batožinu.

Dovolené je vziať si do kabíny lietadla len malé množstvo vody a iných tekutých produktov. Smiete si pribaliť maximálne 1liter tekutín prerozdelený v obaloch do 100 ml. Tie však musíte uskladniť v igelitovom sáčku o objeme maximálne 1l. Tomuto nariadeniu podliehajú aj tekuté telové šampóny, balzamy či ústne vody. Iné pravidlá sa totiž vzťahujú napríklad na matky s dojčaťom. Na palube lietadla môžu mať detskú stravu podľa potreby, alebo aj kojeneckú fľašu väčšieho objemu.

Osobitná zmienka o preprave tekutín v množstve viac ako 100ml platí pre tekuté lieky na predpis. Ak ich počas letu budete nevyhnutne potrebovať, nahláste to počas bezpečnostnej kontroly na letisku. Ďalšie obmedzenia sa týkajú množstva alkoholu v lietadle prepravovaného v zapísanej batožine. Nápoj s obsahom do 24% alkoholu sa môže prepravovať bez obmedzení. V rozmedzí 24% až 70% alkoholu sa limituje na 5l povoleného množstva.

Pri balení venujte dostatočnú pozornosť aj uskladneniu predmetov s ostrými hranami

V príručnej batožine z dôvodu ochrany zdravia a života cestujúcich vám neakceptujú uskladnenie predmetov na sekanie, žiletky, nože, ktorých čepeľ je dlhšia ako 6cm. Obávať sa nemusíte zákazu prepravy manikúrových nožničiek či pinzety. Treba ich však bezpečne zabaliť. Bezpečnostným opatreniam vážne podliehajú zakázané tupé nástroje, ktoré úderom môžu spôsobiť vážne zranenie.

V lietadle by ste sa mali vzdať všetkých svojich obľúbených nástrojov bojových umení, bejzbalových či softbalových pálok. Zákaz vzťahujúci sa na výbušniny a zápalné látky nie je ničím výnimočným. Pred odletom na dovolenku vôbec nepremýšľajte nad pribalením alkoholu nad 70%, svetlíc, sviečok či rôznych farieb v spreji.

Počas letu treba myslieť nielen na svoje osobité potreby, ale predovšetkým na bezpečné pristátie aj ďalších prítomných pasažierov. Preprava lietadlom nie je o adrenalínových , ale o cestovateľských zážitkoch a snoch!

Foto: pixabay.com